04 Ноември 2024понеделник16:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БФХГ, Гимнастичката Стилияна Николова е сред най-светлите обещаващите български спортисти

ДЕНЯТ НА БЪЛГАРСКИЯ СПОРТ

Затлъстяване или грижа за здравето на българските деца

/ брой: 92

автор:Марин Милашки

visibility 4095

Марин Милашки


На днешната дата отбелязваме Деня на българския спорт. По този начин отдаваме почит за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България. Празникът е с Решение щ581 на Министерския съвет от 4 август 2006 година.

Датата не е избрана случайно. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите 10 учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.

За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и емблематичната гимнастическа организация "Юнак". Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри през 1896 г. в Атина.

От 1894 до 1897 г. Шампо е учител в Първа софийска мъжка гимназия. Работи съвместно с Тодор Йончев. В гимназията започват да се провеждат редовни гимнастически занимания по предварително съставен план. Едно от помещенията е превърнато в гимнастически салон със спортни уреди.

Шампо е също измежду основоположниците на футбола в България. През 1895 година той пренася играта в София, където я представя на българската общественост. Тогава българите наричали футбола "игра на ритни-топка". Първият български футболен мач е организиран през 1894 г. от швейцарския учител Жорж дьо Режибюс. По време на състезания в София през 1897 г., Шарл Шампо ранява тежко крака си и се завръща в Швейцария.

Луи Айер преподава физическо възпитание в Лом (1894), Силистра (1903) и Русе (1909) и е главен треньор на юнашките дружества в страната. Въвежда спортовете лека атлетика, вдигане на тежести, борба, бокс. Ръководи техническата комисия при гимнастическия съюз "Юнак". Айер е смятан за основател на спортното движение в България. Загива на фронта през Първата световна война като български офицер при Дойран.

До тук всичко е прекрасно, без история не може.

Какво се случва обаче в момента? Реално ситуацията е по-близко до пълна дезорганизация. Спортът е тотално загърбен от властта, било то местна или не. Въпреки, че здравето на децата, на бъдещите поколения е въпрос от националната сигурност. За тази цел има нужда от въвеждане на системното здравно образование, което по интересен начин да покаже на децата как да живеят здравословно, да се хранят правилно и да спортуват.

Именно правилното хранене и спортуването са два от най-важните фактора за правилното им развитие. Те вървят ръка за ръка. За да бъдат здрави децата, те трябва именно да приемат качествена храна, както и да спортуват.

Спортът престана да бъде национален приоритет през 1991 година, когато държавата се оттегли от неговото финансиране. От тогава всичко тръгна назад, като изключим първите години, когато все още имаше инерция.

А всичко е толкова просто - децата и младежите трябва да бъдат основна грижа на държавата. Естествената активност при при децата трябва да бъде реализирана още в детската градина и после в училище. Там е подходящото място за спортни занимания, защото често семействата нямат финансова възможност да водят детето на занимания извън учебния процес. Извънкласните занимания струват 60-80-100 лв., а ако става въпрос за тенис и ски, например, нужни са далеч повече средства.

Тук конецът е много тънък, защото стане ли едно дете с наднормено тегло, то трудно се престрашава да тръгне да спортува заради подигравките, които обикновено получава. Говорим и за превенция.

Това всъщност е основният начин да се работи срещу затлъстяването и подобряване здравето на нацията. За по-добра информираност медиите също трябва да се включат активно с кампании относно проблема с теглото и заседналия начин на живот.

Но докато здравето на новите поколения не стане отново държавна грижа, каквито и усилия да се полагат от страна на родителите, резултатът ще бъде ограничен и недостатъчен, за да растат здрави и силни децата на България.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 48

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 82

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 63

/ брой: 210

Бананова република

visibility 74

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ