09 Ноември 2024събота09:58 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Гавра

/ брой: 140

автор:Барбара Пейчинова

visibility 23557

Родината, в която държавата се отнася с гражданите си като мащеха, а не като майка. Вероятно така се чувстват хората, чиито домове бяха унищожени при опустошителните за родните им места пожари през изминалите дни. В момент на криза най-добре могат да се оценят лидерските качества на управлението и ресурсното състояние на държавата и при нас те май се изчерпват с това да разчитаме на чужда помощ и контейнери за временно настаняване и то в лошо състояние. Вероятно едно от нещата, които най-много ни липсват от години насам като нация е това да усетим грижа и сигурност в собствената си държава, това да усетим, че има на кого да разчитаме в момент на нужда. Нужда като кризисните и непредвидени ситуации, които могат да възникнат във всеки един момент и е въпрос на приоритети и организация да бъдат предвидени мерки за справянето с тях.
Първият въпрос е какви са нашите превантивни мерки като държава, за предотвратяване на кризи като пожари и наводнения, които не са редки за нашите ширини, особено през последните години? Вторият въпрос е какви са ресурсите ни за справяне с тях и защо отново трябва да разчитаме на чужда помощ и тепърва да отваряме дискусии за закупуване на необходима техника, която отдавна вече трябваше да е закупена и в готовност при нужда? И третият въпрос е как подкрепяме гражданите когато бедствието вече е настъпило?
Тъжно е да наблюдаваш объркани и закъснели реакции, липса на заинтересованост и адекватност в лидерите си точно когато трябва да бъдат най-мобилизирани и когато разчиташ най-много на тях. За пореден път вероятно ставаме свидетели на справяне с проблеми не продиктувано от истинска грижа, а просто, защото трябва да бъде отчетена дейност. Жителка на пострадалото Воден сама изчислява, че ако държавата отпусне около 1,5 млн. лв. ще могат да бъдат възстановени изгорелите 15 къщи в селото. Ако се замислим реално какво настина означава тази сума за държавата и непосилна ли е тя? Колко ще струва извозването, монтирането и оборудването на фургоните и тяхната поддръжка, които не могат по никакъв начин да заместят домовете на пострадалите, а и се оказват второ качество? А, ако тези 1,5 млн. лв. бяха предварително инвестирани в противопожарна техника и пожарът не беше достигнал тези опустошителни размери? А, защо в 21 в. и този така напреднал чисто технологично свят село с 340 души допреди дни не е имало мобилно покритие, заради което и хората не са получили известие за наближаващото бедствие? Много въпроси и никакви ясни отговори, но поредната криза, която ясно ни показва, че като държава ден след ден продължаваме да се движим по инерция без ясен план и визия за бъдещето, без ясна представа на какво можем да разчитаме в момент на криза.  
В последните години наводненията и пожарите са природните бедствия, които нанасят най-много щети в България. Причините са много, като между тях могат да се изброят промените в климата, изсичане на гори, незаконното строителство и остарелите съоръжения. Въпросът е кога ще се изготви адекватен план за справяне с тези кризи и ще започнат да се взимат превантивни мерки, кога наистина ще обърнем внимание на това което се случва около нас, а няма да разчитаме на поредната импровизация?
Жителите на Воден са решили да се борят и са заявили, че ще протестират докато не се разреши казусът с разрушените им домове и ясно дават да се разбере, че няма да се задоволят с негодни за живеене кутийки, каквито всъщност жители на други пострадали в миналото райони - Мизия и Карловско продължават да обитават години след бедствията. Пострадалите тогава споделят и за тромавите и изключително неефективни процедури по отпускане на парични помощи, които са не само крайно недостатъчни, но и трудни за взимане.
Ситуации от миналото продължават да се повтарят, а дори и в този бързо променящ се свят ние не си взимаме поука и не задействаме механизми за справяне с належащите проблеми. Въпросите ДО КОГА и КАКВО трябва да се случи, продължават да кънтят, за да започнем да функционираме като истинска държава, а не мащеха.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ