Валери Симеонов: Сделката за ЧЕЗ е нагласена
В типичния си стил вицепремиерът Валери Симеонов коментира скандала около продажбата на ЧЕЗ, този път на профила си във Фейсбук. Версията му е, че ЧЕЗ сами са си избрали Въркабова и че дори са намерили кой да я финансира.
Сделката за ЧЕЗ е нагласена, но не е незаконна, написа Симеонов. Той нарича случващото се "мистерия", но се опитва да обясни нещата от гледната точка на ЧЕЗ. "Нека се поставим на мястото на ЧЕЗ-искам да изляза от Източна Европа и да прехвърля бизнеса си изцяло в Западна Европа. Такава е стратегията на фирмата от 10 години. Искам да продам бизнеса си в България, но това да не опетни името на фирмата ми, тоест бизнесът, който ще продам не трябва да се сгромолясва веднага след прехвърлянето. Така продавам първо ТЕЦ "Варна" без риск за репутацията - той без друго не работеше. Трябва да продам големия си бизнес - електроразпределението и търговията с ток. Поставям си две цели - максимална цена и лоялен купувач, който няма да срине предприятието на втория месец".
След това Симеонов прави "преглед" на фирмите, сочени като други кандидати по сделката:"Някои са с тъмно минало, други са несигурни, трети изобщо не познавам: Енерго про(чешка фирма, но тази сделка ще бъде спряна от КЗК за монопол), фирма на Ковачки(несигурен играч със спорна репутация и много задължения), фирма на Бобокови(с добра история, но непознати), и още няколко турски, индийски и други чуждестранни фирми със съмнително минало и бъдеще. И Гинка Върбакова - собственик на няколко фотоволтаични парка в България, но със сериозни препоръки!".
Симеонов коментира и връзките между "Инерком" и металургичния магнат в Чехия Зденек Земан. От историята на фирмите на Върбакова се вижда, че Земан е осигурил близо 80% от парите, необходими за фотоволтаичните паркове на "Инерком" преди повече от 10 години, пише вицепремиерът. И уточнява, че след изграждането и пускането в експлоатация, парите са върнати коректно и дяловете на Земан са прехвърлени на Върбакова. Няма как, добавя Валери Симеонов, за това време да не са си установили лични отношения на лоялност и доверие. Той добавя, че няма как също собствениците на ЧЕЗ в Чехия да не познават добре Земан, който е един от най-големите потребители на енергия за металургичната промишленост.
Тук идва въпросът "Откъде ще дойдат парите?", продължава с анализа си Симеонов. Той припомня фактите, че бизнесът на Върбакова е прекалено дребен и че може да покрие едва около 5% от цената на сделката. Със сигурност й е нужен банков кредит от "международна банкова институция", която не би отпуснала кредита заради "Инерком", а заради ЧЕЗ. Защо, пита вицепремиерът, ще отпусне кредит от около 300 млн. евро?
И връща лентата назад: "В качеството си на председател на временната анкетна комисия за оценка и контрол на енергетиката на България между 2015 и 2016 г. установих безспорни факти на "аутсорсване"(възлагане на изпълнение на услуги и дейности на чужди фирми - чешки) от ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро, с което се увеличават разходите и се скриват истинските печалби от дейността. За този и други подобни факти съм изпратил доклада до прокуратурата още през април 2016 година. Реалните финансови разчети на ЧЕЗ лесно могат да убедят всяка банка, че техните 300 млн. евро ще бъдат върнати без проблеми за 20 години дори при днешната цена на тока".
Симеонов припомня и друга подробност около най-новата "история" на ЧЕЗ и "Инерком". Седем дни преди ЧЕЗ да обяви избрания купувач, за шеф на Съвета на директорите на "Инерком" е назначена г-жа Милена Стоева - един от най-високопоставените и верни на ръководството мениджъри на ЧЕЗ. Всичко това се прави, за да е сигурен контролът върху дружеството след неговата продажба, смята вицепремиерът.
След това добавя:"Да, така е - сделката е нагласена, но не е незаконна. ЧЕЗ искат да продадат дружеството си в България за много пари на човек, който няма да го съсипе - затова самите те намират човека и самите те намират парите. Въпросите остават около участието на руснака и грузинеца, ако то изобщо е реално".
"Дали няма да излезе, че Върбакова казва истината, но скрива част от информацията за нагласената от самите ЧЕЗ сделка и банката-кредитор? Все пак, да не забравяме, че това е търговска тайна и че Върбакова можеше да откаже да бъде подлагана на разпит", пише още Симеонов.
Накрая на статуса си във Фейсбук, вицепремиерът отбелязва: "И за да не стане като с декларацията на НФСБ срещу Ска Келер, дебело подчертавам, че това е моя лична позиция и не ангажира правителството по никакъв начин".