Токов удар с джуфка
/ брой: 253
Вече няма съмнение - появи ли се шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев в светлината на прожекторите, очаквайте нови по-високи цени. Било на ток, било на парно, на газ или на водата. И всеки път аргументът е някаква нова такса, нещо недовидяно, неясно формулирано, недоправено, недомислено... Така се случи и вчера. Още непреодолели шока от тазгодишното лятно поскъпване на тока с 13%, и хоп - нова подгрявка за ошашавените потребители. От 1 юли догодина се задава поредна "тесла" най-малко с 3-4%, този път заради възобновяемите енергийни източници. Освен това забележете, поради задължението България да плаща квоти за въглеродни емисии токът можел да скочи още повече. А защо не си го каже в прав текст - ВЕИ не произвеждат такива емисии, ерго - ще поскъпне и токът от ТЕЦ-овете.
Само преди месец същият господин уверяваше, че ако има увеличение догодина, то нямало да е по-голямо от... инфлационните фактори?! Като капак ресорният министър Делян Добрев вчера побърза да се дистанцира от регулатора с думите, че било прекалено рано да се правят прогнози. Разбираемо, навлизаме в решаваща предизборна фаза, а поскъпването е за след вота.
Нещо да ви стана ясно? Какво излиза от тези хлъзгави обяснения? Единствено, че се задава нов ценови шок. С колко точно, по какви причини, при какви разчети обаче, си остава мъгла. Не е ясно и защо като решаващ фактор ДКЕВР сочи разходите, които НЕК и електроразпределителните дружества правят, за да могат да присъединяват ВЕИ централи, когато те са еднократни. И не е ли по-коректно да се изчисли за колко време ще бъдат те възстановени, вместо да се калкулират до безкрай като поредно повишение?
Въпроси без отговори. А най-големият - нужен ли е въобще ДКЕВР? Държавният говорител на частните енергодружества.