Те ще бъдат само 10 от България
На какви критерии трябва да отговарят бъдещите евродепутати
/ брой: 292
В партията започва кампания за провеждане на изборите за Европейския парламент. Във връзка с това ние, група ветерани, членове на 33-а ОПО на БСП, р-н "Изгрев" в София, бихме искали да изкажем нашите съображения относно критериите, на които би трябвало да отговарят кандидатите за евродепутати. Съгласно установената традиция поне в нашия район, с оглед подпомагане провеждане на партийните събрания за издигане на кандидати на ОПО, се предоставят решения и насоки на ръководните органи на БСП. Намираме тази практика за правилна, защото същата целенасочва и подпомага организирането на подобна дейност.
Особено важен момент в такова решение на РС на БСП-Изгрев по случая е формулирането на водещи критерии, на които трябва да отговарят кандидатите. Основното изискване при съставяне на подобен списък би следвало да бъде отразяване на спецификата на органа, за който се избират кандидатите. Поради това такъв списък на критериите не може да бъде по същество еднакъв за общински съвет и за Европарламент. Трудно може да се възрази за някой от първите десет от 11-те посочени критерия, макар че този брой е твърде голям и в него се губи спецификата на органа, за който се издигат кандидатите. По наше мнение един от най-важните критерии, липсващ в посочения списък, е, че кандидатът за евродепутат трябва да притежава опит от работа в горните нива на законодателна (депутат в Народното събрание, съветник в голям общински съвет) и изпълнителна (министър, зам.-министър, директор на агенция) власт и в ръководства на крупни партийни организации. Въвеждането на този критерий предполага, че де факто ще се въведе критерий за възрастово ограничаване на кандидати - не по-млади от 35 години (по изключение от 30 години). Не смятаме, че с това се поставят пречки пред младите кадри, защото обучението на този твърде сложен "занаят" - евродепутат, не следва да започва с Европарламент.
Второто много важно условие, което е свързано със списъка на критериите, е спазване на приемствеността в групата от нашите депутати. Това условие особено трудно се спазва, когато само част от общата група български евродепутати ще бъдат от БСП. Приемствеността е необходима не само за да се следва осъществяване на стабилна и предвидима политика на партията. Същата не по-малко е важна и за отделния евродепутат. Общоизвестно е, че човек, заемащ за първи път определена отговорна длъжност, се нуждае от 1-2 години, за да навлезе в същността на съответната работа. Това означава, че един нов евродепутат ще започне напълно да разкрива своите възможности и способности едва през втората половина на първия мандат. Евродепутатът през втория си мандат вече не се нуждае от подобен "инкубационен" период, като и "производителността" му е значително по-голяма. Условието за приемственост е също така важно за самия евродепутат и поради това, че се създават много по-широки връзки в Европарламента, които са необходими за успешната му работа. Не следва също така да се забравя и важното им значение при евентуалното предлагане от страна на България на същия човек за избираема длъжност в еврокомисия.
Уточняването на евентуални кандидатури на наши евродепутати за втория (евентуално третия) мандат не е по сили на редовите членове на партията, дори по тази проста причина, че ние не разполагаме с нужната за тази цел информация. Поради това не виждаме никакво нарушаване на демокрацията, ако ИБ на НС на БСП въз основа на общата оценка на нашите сегашни евродепутати посочат имена на двама-трима от тях, които, по тяхно мнение, заслужават да бъдат предложени като кандидати за втория (по изключение за третия) мандат. Като се основаваме на информация, публикувана досега във в. "Дума", смятаме, че за такива би следвало да се предложат другарите Ивайло Калфин и Илияна Йотова като доказали в досегашния си мандат висока активност и компетентност. Настоящото писмо ние може би нямаше да пишем, но нашата ОПО няма право да предложи др.Калфин за кандидат-евродепутат. Причината за това е, че съгласно водещи критерии (буква к) на РС на БСП, р-н "Изгрев" същият не членува в нашата районна партийна организация и не живее на територията на района. Подобен критерий, по наше мнение, може да има някакво значение при общински избори и следва да се взема предвид, но не трябва да има решаващо значение при избори в Народното събрание и не само че няма никакво значение, но дори е и вреден при избора на 10 души от цялата страна за Европарламента.
Членове на БСП:
ст.н.с. К. Калайджиева - 1944 г.
инж. Г. Белички - 1950 г.
проф. инж. М. Попов - 1953 г.
доц. инж. Сл. Димитрова - 1953 г.
проф. Ст. Стоилов - 1954 г.
икон. Ж. Стайков - 1956 г.