19 Ноември 2024вторник01:04 ч.

Актуално

Ще напуснат ли шотландците Обединеното кралство?

Икономически отцепването е доста неизгодно, но гордият шотландски характер не мисли в цифри

/ брой: 174

автор:Галя Кларк

visibility 7877

На 18 септември е референдумът в Шотландия - "да" е за отделянето, "не" за оставане в Обединеното кралство под британския флаг "Union Jack". Англичани, уелсци и северноирландци няма да могат да гласуват, а само шотландци. За първи път обаче и 16-годишните тийнейджъри ще имат право на глас. 
Силите са изравнени. И за двете каузи има доста солидни аргументи. Ще посмеят ли наистина шотландците да се отделят и какво ще им струва това? Какво ще се случи с икономиката на Шотландия - ще спечели или загуби, ако страната получи независимост? На тези въпроси се опитаха през годината да отговорят десетки журналисти и политици.
Премиерът Дейвид Камерън, финансовият министър Джордж Озбърн, гуверньорът на Банк ъф Ингланд Марк Карни са между значимите фигури от света на политиката и финансите, които ходиха на място в Шотландия да обясняват за вредите от отцепването. Камерън обаче упорито отказа телевизионен дебат с лидера на националистите и шотландски премиер Алекс Салмънд под претекст, че в референдума ще гласуват само шотландци и затова те самите трябва да преценят какво е по-добре за тях.

Барак Обама несръчно се намеси в дебата

за шотландската независимост, заявявайки, че Британия е "по-силна, когато е обединена". Това стана по време на срещата на Г-7 в Брюксел на 5 юни т. г. Обединеното кралство било "изключителен партньор" на Америка и това трябвало да продължи, защото партньорството "работело много добре". Въпреки че финалното решение ще е на шотландските гласоподаватели, той заяви, че Съединените щати имат "дълбок интерес в създаването на сигурност, че един от най-близките съюзници ще остане обединен и ефективен партньор". В отговор Салмънд заяви чрез слогана на президентската кампания на Обама от 2008 г.: "Ние можем". В интервю за радио БиБиСи той коментира: "Преди повече от 200 години Америка трябваше да се бори за независимостта си. Ние в Шотландия сме късметлии да имаме демократичен процес, чрез който ние ще гласуваме за нашата независимост". Според Салмънд с независима Шотландия САЩ ще имат "двама добри приятели и съюзници вместо един". Мнозина коментатори изтълкуваха изявлението на Обама като намеса във вътрешните работи на Британия.
Икономисти и финансисти предупреждават за заплахите пред финансовото бъдеще на Шотландия. Те сметнали, че отделянето ще струва на всеки шотландец около 1400 паунда. 

Валутата ще остане британският паунд

Отначало Алекс Салмънд искаше бъдещата независима държава да приеме еврото, но скоро се отказа от тази идея. Според него нямало проблеми паундът да остане. Той дава пример как в продължение на 80 години Белгия и Люксембург са споделяли една и съща валута. Джордж Озбърн, финансов министър на управляващата коалиция, е против бъдещата суверенна държава да продължи да използва британската лира. Уестминстър иска здрав контрол над данъци и разходи, а независима Шотландия ще настоява за обратното - повече икономическа свобода. Нова валута ще означава повече разходи, но и повече независимост. Финансисти чепкат въпроса как Шотландия ще взема заеми на пазара на ценни книжа - бондове. Те при всички случаи ще са с по-висока лихва - от 0,5 до 1 процент над този на Обединеното кралство. Така излиза, че за да контролират собствената си съдба, шотландците ще трябва да платят повече пари, коментират журналисти на БиБиСи.
Според икономисти коментарите за валутата засега са без тежест - ако страната се отдели, тогава ще има и преговори.
Едно от основните искания на националистите около Салмънд е

бъдещата независима държава да е безядрена

- страната не иска ядрените ракети, носени от подводницата "Трайдънт". Ако обаче подводницата напусне шотландските брегове, сигурността на Британия ще се оголи, а и въобще на НАТО. Америка е крайно раздразнена от това искане, твърдят наблюдатели.
В момента Шотландия е особено ценна за икономиката на Обединеното кралство със суровините си - нефт и газ, индустрията си - силно развит риболов и огромна империя за производството на скоч уиски. В документален филм, посветен на ползите и вредите от отцепването, БиБиСи допълни, че в момента кралството се радва на известността и печалбите от малка "силиконова долина" в Дънди. Там са локализирани фирми, много силни в производството на компютърни игри, включително най-известната игра в момента "Майнкрафт". Дънди е и място за развитие на природните науки.
Според политолози няма да има връщане назад. Шотландците, които не искат независимост, оценяват факта, че са в една от най-големите световни икономики, а независимостта може да струва много скъпо в буквалния смисъл. Други пък са чакали цял живот Шотландия да стане независима. Само след броени седмици референдумът ще покаже коя кампания е била по-успешна.
Отсега икономисти и военни в Обединеното кралство се чудят и маят какво ще стане с военнопромишления гигант BAE systems, произвеждащ военни кораби. В него са заети над 3000 работници. При евентуална независимост производството ще се премести другаде. Тезата на собствениците е "произвеждат военна продукция в Обединеното кралство и за Обединеното кралство. Така че няма да има възможност да останат да работят в независима Шотландия".
Поддръжниците на кампанията за отделяне 

искат да са като в Швейцария

Малкото може да работи и да е ефективно - като Швейцария, та тя е същия размер като Шотландия, твърдят от Шотландската национална партия SNP. Икономисти коментират, че не може да се спекулира дали Шотландия ще забогатее или пък ще обеднее при отделянето. Според тях най-вероятно ще остане същата.
Според БиБиСи големият въпрос е - трябва ли Шотландия да е независима? Защото ако се окаже, че е ужасна грешка, най-вероятно връщането назад ще е невъзможно. Но в крайна сметка важно ще е чувството им за идентичност като нация.


Ето какво мислят българки, женени за шотландци:
"Ако са умни, няма да се отделят, но знае ли човек..."
"Шотландците винаги са искали да са свободни и независими. Чувала съм, като роптаят, че над 50% от данъците им отиват в Англия. Те искат тези пари да си остават тук. Роптаят, че по закон всички големи фирми трябва да имат офис в Англия и да са регистрирани там. Определено не искат да членуват в ЕС. Искат да са самостоятелни, със своите банки, пари и закони."
"В моето семейство ще гласуваме против. Отделянето няма да донесе това, което искат, защото има прекалено много хора тук, които не работят и не носят нищо в системата, но получават помощи, които идват от английския бюджет. Въпрос на време е населението, което получава помощи, да надмине по брой това, което плаща данъци, затова и дефицитът ще е голям."
"Омразата на шотландците към англичаните е голяма и аз се опасявам, че вотът за независимост ще се ръководи не от икономически, а от чисто емоционални подбуди. Аз лично считам, че отделянето ще бъде катастрофа за страната".
"Хубаво е да си горд, но разумно ли е да си глупав?"


 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ