04 Ноември 2024понеделник12:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Реформа или пладнешки обир

/ брой: 183

автор:Валентин Георгиев

visibility 2387

Ако някой още си мисли, че голямата грижа на тройката кредитори на Гърция е да стабилизира нейните финанси и да вдигне на крака икономиката й, определено не е в час. Защото след тежките условия за икономии, съкращения, рязане на пенсии и заплати дойде ред и на тоталната разпродажба.
А това вече не е онази "класическа приватизация", която се води просто здравословен метод за по-добро управление на собствеността. Става дума за бързи сделки на жизненоважни, стратегически държавни активи и то на занижени символични цени.
След призивите страната да се прости с някои свои острови, стана ясно, че правителството в Атина чака обвързващи оферти от кандидат-купувачи на държавната газова компания и оператора на газопреносната мрежа до края на септември, като се надява да приключи продажбата им до края на тази есен. Вече е взето решение приоритетно да бъдат приватизирани и държавната лотария ОРАР, обществени сгради в гръцката столица, както и апетитни имоти на островите Родос и Корфу.
Близко до ума е да се прецени, че такива стратегически предприятия в сферата на енергетиката, които определено не са на загуба, както и лотарията, от която само се печели, ще бъдат просто спазарени. Кратките срокове за сделките и очевидното бързане говорят точно за това. 
Да не забравяме, че около 90% от гръцките активи, предназначени за приватизация, са държавни земи и инфраструктура. В момента тече процедурата по отдаването на концесия и на пристанищата в страната, включително тези в Пирея и Солун. Държавният телеком и гръцкото ВиК също са в продуктовия каталог и чакат новите си собственици за 30 цента за акция, което си е пладнешки обир. Миналата седмица на тезгяха бе сложена и четвъртата по големина държавна банка ATEbank... И всичко това - за да получи правителството в Атина зелена светлина за по-нататъшно финансиране.
Какви парадокси само?
Докато по улиците полицията хвърляше големи количества сълзотворен газ срещу протестиращите, a цивилни полицаи ги биеха с цел провокация, кабинетът успя да одобри няколко държавни компании за продан, като реакция срещу задлъжняването на страната. Същото, което де факто започва още от 2001 г., когато Гърция прие еврото, въпреки че не отговаряше на всички изисквания, свързани с държавния дълг. След това страната благодарение на "Голдман Сакс" задлъжня прогресивно, като идеята от самото начало явно е била този дълг да не бъде върнат и тя да бъде принудена да разпродаде активите си за жълти стотинки.
Днес това се сбъдва на практика. И пак с помощта на същите партии, които докараха Атина до това катастрофално положение.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 48

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 82

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 63

/ брой: 210

Бананова република

visibility 74

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ