07 Ноември 2024четвъртък08:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Приятели си спомнят за Иван Шуманов

/ брой: 144

автор:Надежда Ушева

visibility 3889

Група приятели ни запознават с творчеството на рано починалия художник Иван Шуманов (1961-1993) чрез изложба, която може да се види до 6 юли в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6, етаж IV.
Експозицията разкрива художника не като график, а като живописец през призмата на непоказвани творби. Името на Иван Шуманов е малко познатo сред широката публика, но голяма група от колеги си спомнят за него с вълнение и възторг, не забравят за таланта, ентусиазма и очарованието му.
Отива си, когато е в разцвета на живота, когато започва да отстоява творческата си индивидуалност и да печели признание. Двайсетината големоформатни живописни платна и графики карат да си задаваме въпроси - колко са авторите в онези години, които са се посветили на абстрактната иконография, докъде щеше да стигне Шуманов в творческите си търсения...
Дори в този кратък жизнен път в творчеството му могат да бъдат разграничени стилови периоди. Докато в ранните си творби той залага на експресията, то в последните акцентът е върху абстрактната геометрична форма, осъзната и преработена, изведена до стриктни зависимости и закономерности. Спонтанен и интуитивен, без да интелектуализира, той създава завършена Вселена от геометрични и минималистични форми, отбелязват инициаторите на изложбата.
В този ред на мисли имената на хората, които са най-тясно свързани с организацията и се заемат да изтупат праха от платната на своя приятел - са Петко Генов и Веселин Праматаров, със съдействието на акад. Иван Газдов и Стела Шуманова.
Иван Шуманов е роден в Пловдив. Завършил е Художествената гимназия в София и специалност графика в НХА. Участва в международни графични биеналета в страната и в чужбина. Негови произведения са притежание на НХГ, ХГ Пловдив и частни колекции в България, Швейцария, Финландия и Германия.

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ