19 Ноември 2024вторник09:58 ч.

От гражданския бунт до гражданското общество

Политиката иска политически грамотни граждани, а не правни нихилисти, чиято визия се изчерпва с "Не знам как, ама сигурно има начин"

/ брой: 45

автор:Дора Чичкова

visibility 2945

Забелязвате ли скритата ирония, с която политиците приветстват "раждането на гражданското общество" в България. На какво, по дяволите, се радват? На едно общество, което отрича... самите тях? Не. На това, че никакво гражданско общество у нас не се е "родило". А непреходните политици на безкрайния български "преход" са последните, които биха се наели да му бабуват.
"Общество" идва от общ, общност. Общото между митингуващите по улиците обаче е само тяхното недоволство. Общи виждания за решаване на проблемите те нямат. За целите на бунта това дори не е нужно. Една общност, събрана от отчаянието, бедността и липсата на перспектива, е могъща сила, способна не само да свали правителство, но и да разруши държава.
Не мисля, че в мащабните бунтове от последните седмици има потенциал за второто. Но пистите, по които се плъзга обществената енергия - вероятно с нечия помощ - водят до... кривата круша.
Велико народно събрание сега... Нова конституция веднага... Политика без партии... Исландски модел и у нас (изобщо знаят ли какво значи това?)... Извинете, ама кой ще плати сметките за тока?
Няма гражданско общество без партии и против партиите. Просто е - където няма партии, има диктатура. А при диктатура какво гражданско общество?
Няма гражданско общество и без обща демократична и правна култура на гражданите. Това е въпрос и на образование, и на демократични традиции. Дълга тема, но точно тя става актуална след като бунтът - а не гражданското общество - свали правителството.
Когато т.нар. гражданско общество предяви претенции за представителност, то логично започна... да се разпада. И това - макар да става типично по български, с разправии и скандали - не бива да се драматизира. Напротив. Това е естествената следваща крачка.
Бунтът на гражданите не може да претендира за представителност в партиите и институциите на властта. Представителни структури на гражданите обаче, родени от този бунт, могат. А тяхната представителност ще зависи от това колко съмишленици ще успеят да обединят около работещи решения, които да се опитат да наложат.
Това е политика. И тя иска политически грамотни граждани, а не правни нихилисти, чиято визия се изчерпва с "Не знам как, ама сигурно има начин".
Така че под формата "Аз, гражданското общество" протестиращите не могат да получат представителност. Това е най-сигурният начин да бъдат употребени от тези, срещу които протестират. Което вече и става.
Успехът на гражданското общество минава и през умението в бунтовното множество да се различат истинските защитници на обществения интерес. Най-грешният път за това е да се вторачиш във формалната им партийна принадлежност или непринадлежност. Защото да, там, в протестите, без знамена и хоругви, участват и членове на политически партии. Разочаровани, засрамени, измамени от собствените си партийни "представители". От онези, които с петилетки осребряват представителството на идеи, в които нито вярват, нито отстояват.
И не мислете, че последните ще се оставят просто така някакви граждани да им дръпнат килимчето. Че не се оглеждат за формално безпартийни, но податливи на влияние "протестиращи", които да легитимират като "представители на гражданското общество".  Колкото по-наивни, неориентирани и правно неграмотни, толкова по-добре.
Ролята на гражданското общество е не да отрича партиите и институциите, а да ги контролира и оказва натиск върху тях. Днес, въпреки огромната енергия, която продължава да се излива по улиците, моментът за съществена промяна в това отношение, като че ли е проигран. Защото единственият реалистичен ход беше да се поиска такова изменение в Изборния кодекс, което да засили мажоритарното начало и да ограничи монопола на партийните елити в определянето на депутатския състав, например чрез преференции при гласуването. С разпускането на Народното събрание това няма как да стане.
Но пък поне случилото се може да се осмисли... Преди следващия бунт.
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ