Младите търсят своя говорител, това може да е БСП
В обществото има сериозна група от хора, която не е открила изразителя на своите проблеми. Това обикновено са млади хора, които са склонни на наказателен вот, но дори не правят голяма разлика между ГЕРБ и БСП. Тях не ги интересува времето отпреди 1989 година. Тези хора искат да видят БСП като говорител на своите групи - професионални, поколенчески и други. Това коментира социологът Живко Георгиев, който представи резултатите от проучване за лицето на левицата и възможностите на партията да е алтернатива на управлението.
Какво пречи на БСП да бъде припозната като социална партия, попита от своя страна анализаторът Стефан Георгиев. Според него от голяма група млади хора БСП се разпознава като партия, която е във вътрешни противоречия и каранаци. Дакато за ГЕРБ се смята, че е обединена и сплотена. За публиката, подчерта Георгиев, е важно това, което се вижда, а не това, което е в действителност.
Според Живко Георгиев БСП изглежда твърде самотна, изолирана, без парнтьори и съюзници, все още й тежан неубедителните управленски мандати. На места партията е невидима, без ярко присъствие.
В последните няколко години се вижда, че БСП се опитва да се реформира, да се превърне от пасивна в реактивна опозиционна сила, посочи от своя страна Стефат Георгиев. По думите му партията търпи еволюция, но трябва да предложи и активни политики, с експертиза, с професионалисти в различни сфери, да провокира дебат, да поеме енергията на младите хора. Ключът към обръщането Й към младите хора няма да стане с думи, а с конкретни действия и политики, смята социологът. Да се предложи закон за младежта, закон за доброволчеството , например, предложи възможно решение Георгиев.