Медиен барометър:
Върху медиите редовно се оказва натиск
Един от основните проблеми е насаждането на страх у журналистите, заяви председателат на "Медийна демокрация"
/ брой: 242
Върху медиите редовно се оказва икономически, политически и редакционен натиск. Това заяви при представяне на изследването "Балкански медиен барометър", изготвено от Фондация "Фридрих Еберт", председателят на фондация "Медийна демокрация" Орлин Спасов. Резултатите са подготвени чрез дискусия с журналисти, представители на НПО и медийни експерти. Това е първото изследване за България, като досега на Балканите то е протекло и в Босна и Херцеговина.
Като основни проблеми в българските медии Спасов отчете намесата на собствениците в редакционното съдържание, налагането на теми табу, насаждане на страх чрез пряк или непряк натиск върху журналисти, както и наличие на корупция. Той обясни, че корупцията много често не се изразява в пари, а има формата на символичен бартер - медиен комфорт на управляващите с гарантиране на спокойни условия за развитие на медийния бизнес.
Барометърът е разделен на четири основни групи теми, оценявани от участниците от 1 до 5. Първата област обхваща свободата на изразяване. "Най-важната констатация е, че формално налице е една добра защита - добро законодателство, добра нормативна база. Всички нормативни документи на ЕС в сферата на медиите имат изражение у нас", каза Спасов. Според него обаче законите много трудно намират място във всекидневната работа на медиите. Второто направление има за цел да оцени разнообразието, независимостта и устойчивостта на медийната среда. Анализът установява изобилие на съдържание, което обаче не означава разнообразие.
В третата област барометърът отчита регулацията на обществените медии. До момента медийното законодателство често е било жертва на безбройни изменения и допълнения, заявиха от "Медийна демокрация" и добавиха, че част от тях са имали открит лобитски привкус.
Четвъртата изследвана област са професионалните стандарти. "Етичният кодекс не е подписан от представители на най-тиражните издания", заяви Спасов. Той разкритикува и намерението за създаване на алтернативен кодекс, защото това ще доведе до "етичен хаос".
След 20 години развитие на свободата и плурализма на медиите стигнахме дотам да се сравняваме с Босна и Херцеговина, коментира данните политологът Татяна Буруджиева. Според нея платената любов е въведена в медиите. Буруджиева заяви, че медиите вървят след политическите медии. "Върви се по стъпките на партийната система, която е в тежка развала. Виждаме все по-ясно липсата на ценности", каза тя. Регулацията не функционира, заяви политологът. Тя попита какво правят хората в СЕМ, за какво взимат заплата. "Става въпрос за принципа, става въпрос за ценности. След като от горе до долу няма ценности, какво се чудим за обществото. Ами то няма материал", категорична бе тя.