ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС отхвърлиха предложената от БСП по-голяма еднократната помощ при раждане
/ брой: 174
Депутатите отхвърлиха на първо четене промени в Закона за семейните помощи за деца, внесени от „БСП за България“. С тях се предлага еднократната помощ за второ и трето дете за работещи родители, които са осигурени минимум 24 месеца преди раждането, да е в размер не по-малък от седем минимални заплати, а размерът на еднократната помощ за майка или осиновителка, която е студентка и учи в редовна форма на обучение, да е в размер не по-малък от 10-кратния размер на минималната работна заплата.
Мотивите на социалистите за промените бяха представени от Петя Цанкова, която изтъкна задълбочаващата се демографска криза. Младите, които са показали отговорност към държавата като работещи граждани и плащащи данъци, трябва да получат помощ от нея за децата си, заяви тя. Трябва да направим законопроекта работещ, защото сме длъжници на българска нация, категорична е Цанкова.
На намеците на ПП-ДБ за предизборно заиграване с темата Мая Димитрова напомни, че законопроектът не е от вчера, а от началото на 50-то Народно събрание.
"Поне кажете - добре, че бяха БСП да подкрепят няколко законопроекта - безплатни градини, учебници, надбавки. Сега имаме уникалния шанс да се обединим и да дадем ясен знак за хората, които работят, че не са забравени от държавата и че ще получат постоянен, а не кампаниен ангажимент от нея. Всеки бюджет ще има подпомагане за раждането на деца, които се раждат и остават в България", обърна се към ПП-ДБ Иван Иванов.
В момента размерът на еднократната помощ за раждане на дете се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет. За 2024 г. размерът на еднократната помощ при раждане за първо дете е 375 лв., за второ дете – 900 лв., за трето дете - 450 лв.
Около два часа продължи дискусията по законопроекта и депутатите удължиха заседанието си до неговото гласуване. При първото гласуване законопроектът беше отхвърлен с 67 гласа "за", 0 "против" и 74 "въздържал се", а при прегласуването - с 65 гласа "за", 0 "против" и 84 "въздържал се".
При прегласуването измененията подкрепиха от "Възраждане", "БСП за България" и ИТН. От ГЕРБ-СДС ПП-ДБ и ДПС се въздържаха, както и един народен представител от ИТН.