05 Октомври 2024събота02:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Палитра

Другото око. Портрет на приятел

Над 100 произведения подреди Иглика Трифонова в СГХГ

/ брой: 76

автор:Надежда Ушева

visibility 1701

"Портрет на приятел" е петата поред изложба в рамките на проекта на СГХГ "Другото око", започнал през 2010 г. Основният смисъл на проекта е външни куратори неизкуствоведи, да бъдат поканени във фондовете на галерията и имайки на разположение произведенията на музейната колекция, да изберат посока и идея за експозиция. Куратор е известната кинорежисьорка Иглика Трифонова. Изложбата продължава до 2 юни в СГХГ.  

Тя е резултат от разговори, внимателна селекция и нов поглед към многократно коментирана тема - портрета. Експозицията съдържа повече от 100 произведения, които се ситуират от края на XIX в. до първото десетилетие на XXI в. Представени са творби на знакови имена като Златю Бояджиев, Иван Мърквичка, Владимир Димитров-Майстора, Генко Генков, Лика Янко, Иван Лазаров, Светлин Русев, Васка Емануилова. Показателно за интересното кураторско решение е, че са изложени творби, които за първи път напускат музейните хранилища, представят своите автори в съвсем различна светлина и носят множество необичайни пресечни точки между образи, стилове и периоди. 

"Избирах портретите по тяхното въздействие, по силата на присъствието им. Толкова пъти и с операторите, с които съм работила, и с актьорите, и с публиката съм говорила за това присъствие. В него има нещо неподдаващо се на описание, нещо толкова енигматично и толкова привлекателно", посочва Иглика Трифонова. "Най-красиво биха стояли думите на Шекспир "създадено от материя, от която сънищата са създадени"... Има човешки лица, които светлината харесва, има такива, които ти се запечатват и дълго не можеш да избягаш от тях. Между портретите има известни българи, чиито лица всички разпознаваме, има и анонимни, живели някога или днес. Художническата работа по портрета е вдъхновение и умение и в същото време отговорност към обекта", допълва режисьорката.

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 1247

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 1639

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 1229

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ