Църквата почита на 11 февруари св. свщмчк Власий, еп. Севастийски. Св. мчк Георги Софийски, Нови
/ брой: 27
Свети свещеномъченик Власий обърнал мнозина към истинския Бог
Свети Власий бил епископ в Кападокийския град Севастия. Когато при Диоклетиан избухнало жестоко гонение против християните, епископът увещавал към търпение страдащите, посещавал затворените в тъмница и ги утешавал с думи на любов и вяра.
Във време на туй гонение мнозина от севастийските християни претърпели мъчения; мнозина избягали по пустини и гори. Власий, като видял, че в градовете почти не останали християни, заминал и се поселил в една пещера на планината Аргеос, където се криел не само във време на Диоклетиановото гонение, но и в началото на Ликиниевото.
В царуването на Ликиний войниците, пратени от областния управител да ловят в пустинята диви зверове, които били нужни за арените при измъчването на християните, дошли веднъж до планината Аргеос. В пещерата, където живеел св. Власий, те видели множество зверове и стареца, който стоял на молитва. Без да кажат на светеца нито дума, те се върнали при управителя и му съобщили какво са видели. Управителят ги пратил да доведат криещите се там християни.
Войниците отишли и съобщили на Власий за заповедта на управителя. Власий тръгнал с войниците и по пътя обърнал мнозина от спътниците си към истинския Бог, като им обяснявал с кротост и любов закона Господен и чрез Божията сила правел чудеса.
Когато довели св. Власий на съд в Севастия, управителят се стараел отначало чрез ласкави увещания да го склони да се отрече, но Власий му отговорил решително, че няма да се поклони на идолите. Подложили го на мъчения, но той твърдо ги понасял.
Управителят наредил да го хвърлят в езерото, но Власий тръгнал по водата като по сухо. Като стигнал до средата на езерото, седнал и се обърнал към войниците, като ги поканил да направят същото чрез силата на техните богове. 68 войници, като призовали боговете си, се решили да се хвърлят, но потънали в езерото. Управителят обвинил Власий за смъртта им и го осъдил на смърт.
На мястото на наказанието светецът отначало се помолил за целия свят и за тия, които след смъртта му ще почитат неговата памет. Като получил от Христа обещание, че молбата му ще бъде изпълнена, Власий навел глава под меча в 316 г.
Св. Георги Софийски Нови претърпял много мъчения, но не предал вярата си
Св. мъченик Георги Софийски Нови се родил от благочестиви родители българи Димитър и Сара в градеца Кратово, Македония. След като бил научен да чете и пише, той усвоил занаята златарство. Като останал без баща, красивият и умен юноша бил принуден да избяга в големия град София, защото на турците било по-лесно в малкия град да го вземат насила в своята вяра и в еничерската войска.
Но веднъж кадията (съдията) повикал Георги уж за поръчка. Георги бил изправен пред съда, но така се защитил с доказателства от двете вери, че кадията не го намерил виновен. Обаче разярените му единоверци повели Георги към градската стъгда, запалили огън, в който го хвърлили с вързани ръце. Когато връзките изгорели и ръцете се освободили, той започнал да се кръсти и да се моли. Един разярен турчин го ударил по главата с дърво и той умрял (на 11 февруари 1515 г.).