12 Август 2024понеделник13:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Занаятчиите вече ще се регистрират по ДДС и БУЛСТАТ

Маникюристките отпадат от новия списък, грънчарството и килимарството вече са признати занаяти

/ брой: 64

автор:Ралица Николова

visibility 2668

Занаятчиите вече ще са задължени да се регистрират по БУЛСТАТ и ще имат право да се регистрират по Закона за ДДС. Това решиха вчера депутатите, като приеха на второ четене промените в Закона за занаятите. Идеята е чрез връщането на ДДС занаятчиите да си възстановяват средствата, вложени в материали и суровини. Регистрацията по БУЛСТАТ пък ще дава възможност и на НСИ да има адекватна информация за производството в тези сфери.
Променени бяха правилата за получаване на занаятчийска диплома. Националната занаятчийска камара ще издава майсторски свидетелства и ще изготвя правила за провеждането на изпити, които ще се утвърждават от Националната агенция за професионално образование. Депутатите приеха текст, според който Регионалната занаятчийска камара може да издава свидетелство за калфа, след като чиракът успешно е положил изпит за това. Изпитната комисия трябва да се състои от най-малко 5 майстори в съответния занаят или представители на браншовите организации.
Отменена бе практиката търговците да бъдат задължени да членуват в занаятчийска камара и да бъдат регулирани от нея. На занаятчиите ще се признават държавни дипломи, издадени от легитимни учебни заведения, и те няма задължително да се явяват на изпит пред занаятчийската камара.
Депутатите спореха най-дълго около списъка със занаятите. В новия вид той включва 57 занаята, в предишния те бяха 127. Занаятите са разделени на "народни художествени занаяти" и "други". Досега списъкът включваше 9 групи. Отпадат всички дейности, свързани със строителството и ремонтите като зидарство, бетонджийство, изработване на кофраж, арматура и бетонни конструкции, поставяне на паркет, облицовка с керамични плочи и др. Бижутерството, тапицерството, месарството, колбасарството и мелничарството също се премахват от новия списък. Отпадат и дейностите, за които се изисква медицинско образование като педикюр, козметика, масаж, гримьорство и ноктопластика. Извадени са и дейностите, за които се изисква лиценз - производството на спиртни напитки, общественото хранене, кетъринга, изработването на изкуствени крайници и др.
В същото време нови 11 занаята се включват в списъка. За "народни и художествени заняти" се признават грънчарството, художествената обработка на дърво и дърворезба, изработването и ремонта на български музикални инструменти, ръчното килимарство, ръчното книговезане и други. 
Според новия закон коминочистачите например също ще се регистрират по БУЛСТАТ и ще трябва да полагат изпит пред комисия.
Коригираният списък получи много критики от опозицията. Според Мая Манолова от КБ с промените се налагат абсурдни ограничения върху много дейности и услуги, които ще останат и без качествен контрол. Така например строителните и ремонтните работи ще останат практически без задължителен надзор и оценка. В момента Занаятчийската камара има задължението да следи за добрите практики, които се прилагат в занаятите. Когато това отпадне, хората, които ползват тези услуги, ще са най-потърпевши, категорични бяха от БСП.

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ