17 Октомври 2024четвъртък17:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Румен Гечев: Няма основание за вот на недоверие по фискални причини

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 467

"Един от ключовите макроикономически показатели при сравняване на ефективността на дадена икономическа политика е динамиката на икономическия растеж. Според НСИ през първото тримесечие икономическият растеж в България надхвърля 4%. Това е над средния процент на ЕС и е близо и над бившите соцстрани в Източна Европа." Това заяви народният представител от "БСП за България" проф. Румен Гечев по време на дебатите по вота на недоверие
2020 г. Международният валутен фонд казва, че тази година растежът ще е 3,2%, спрямо 2023 г., динамиката расте до 4,5%. С тази тенденция ни се представя зелен картон, обясни социалистът и даде пример с други европейски страни, като Франция, Испания, Португалия и Полша, при които прогнозите са за намаляване на динамиката на растежа.
По думите на Гечев вторият показател, свързан с икономическия растеж, е външнотърговският оборот. "Колегите от опозицията атакуват данните, като казват, че вносът расте по-бързо от износа. Това е абсолютно вярно и по-точно - износът януари-април 2022-ра расте с 33,6%, а вносът с 40,5%. Това по принцип е негативна тенденция", посочи той, но направи сравнение с мотора на ЕС Германия, където вносът расте с 25,2%, а износът - само с 9,2%, т.е. разликата в България между вноса и износа е по-благоприятна.
Подобни са случаите в Италия, Испания, Португалия, така че няма как да бъде атакуван този показател. Това е логично, а основната причина е увеличението на цените на енергоносителите, каза проф. Гечев.
"Многократно обяснихме, че няма как да бъдат наложени санкции на България заради това, че бюджетният дефицит е 4,1, а не 3%", категоричен бе Гечев и допълни: "Дълговете на европейските страни са между 90 и 180% от БВП. Сто пъти беше казано, че в България има в пъти по-нисък дълг спрямо БВП от повечето страни членки на еврозоната. Така че и по този показател няма как да имаме притеснение", посочи народният представител от левицата.
"Във вашата атака към правителството сте посочили, че държавният дълг расте, което е неоснователно, тъй като и от министъра на финансите беше казано, че той намалява", обърна се Гечев към вносителите на вота на недоверие.
Още един от мотивите е високата инфлация и това социалистът определи като много тревожен проблем, но уточни: "Инфлацията в България е по-висока от средната за ЕС, но тя е по-ниска от страни членки на еврозоната, бивши соцстрани като Естония, Латвия и Литва. Нашата инфлация към момента е 14-15% и прогнозите са до края на годината да намалее."
"Като сравняваме Евростат, Международния валутен фонд и световни банки, виждаме, че параметрите на България не ви дават основание да твърдите, че се намираме в криза и дестабилизация на финансовите показатели, тъй като показателите говорят сами по себе си. Тоест нямате основание да искате вот на недоверие по фискални причини", категоричен бе проф. Румен Гечев.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 545

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 439

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 594

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 661

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ