09 Ноември 2024събота01:17 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Георги Юсев:

Русия ще направи самбото олимпийски спорт

Знаем какви са възможностите на Владимир Путин в Русия и разчитаме на помощта му, казва генералният секретар на родната федерация

/ брой: 280

автор:Марин Милашки

visibility 4090

Георги Юсев е роден на 7 май 1959 г. Генерален секретар на българската федерация по самбо и изпълняващ длъжността президент. Световен шампион по самбо през 1987 г. Стартира като треньор на ЦСКА и асистент в държавния тим. През 1991 г. влиза в УС на федерацията, а през 1996-а получава признание за апостолската си самбо-мисия и е избран за генерален секретар. В тези години самбото изплува от анонимността и по популярност изпреварва доста олимпийски спортове. Ентусиазмът му не остава незабелязан и от европейската федерация. Там първо го избират за председател на съдийската комисия, а от 2004 г. е член на Изпълкома на ЕСФ.


- Господин Юсев, защо самбото все още не е олимпийски спорт?
- На игрите в Москва през 1980 г. руснаците изтърваха да го вкарат в олимпийската програма. Това бе единственият техен спорт и те като домакини можеха да го вкарат първоначално като демонстративен, а после и като редовен, но не го сториха. Чувал съм, че и парите изиграха голяма роля за това. Говори се, че СССР и Леонид Брежнев са направили сделка с Индира Ганди и са им продали военна техника за стотици милиони долари. В замяна на това "братушките" подкрепили Индия в олимпийското семейство да влезе хокеят на трева.
- Сега правят се ли отново опити?
- Правят се, но е много трудно. От руското посолство ме информираха, че занапред самбото ще бъде още повече популяризирано. Русия вечо има приоритет да направи спорта олипийски. Трудно е, защото има много подобни контактни спортове - 2 стила борба, няколко категории женска борба, таекуондо, джудо, а тe са доста близки със самбото. Така че ще е изключително трудно. Нашето желание е да влезем като 3-ти вид борба. За целта обаче самбото отново трябва да влезе като комисия във ФИЛА (световната федерация по борба), за да ни приемат по-лесно.
- Но руснаците са много голяма сила и в МОК, а всъщност навсякъде. Защо досега не са го направили, от Игрите в Москва минаха 30 години?
- Точно този въпрос си го задавам вече 30 години. Започнах в самбото като състезател, след това като генерален секретар на федерацията, а сега изпълнявам и длъжността председател и винаги задавам този въпрос на конгреси. Предложих в държави, в които е стъпила петролната компания ЛУКойл, да организираме шампионат на страните - износителки и вносителки на петрол. На нас ни трябват 100 000 лв. на година. За спорта ни те ще са далеч по-малко от харчовете на баскетболния тим ЛУКойл Академик. Така че не е невъзможно. Владимир Путин отиде в Колумбия преди няколко години и Русия тогава спечели домакинството на Зимните игри в Сочи през 2014 г.
- Именно Путин беше доста деен в идеята самбото да влезе в олимпийското семейство?
- Всички знаем какво представлява той в Русия. Старае се много да помага, но и самият спорт там е много развит. Бюджетът им е 500 000 000 долара. Имат и големи рекламодатели, спонсори. Трябва да се вкарват пари, това е.
- Участвахте ли във фестивалите на бойните спортове в Пекин таза година?
- Да, с 4-ма състезатели и 1 съдия. В този фестивал нашият спорт беше включен за първи път в програмата.
- Все пак и вие сте със спонсори, каквито малко неолимпийски, пък и олимпийски спортове имат...
- Да, Корпоративна търговска банка. На 7 декември ще награждаваме медалистите ни. Това, което дава нашият спонсор, не е малко. Осигуряват ни около 100 000 лв. на година. Министерството дава само 7000 лв. за световна титла, защото самбото не е олимпийски спорт. А другите взимат 35 000 лв. Вижда се, че нещата при нас стоят много различно. Банката дава 10 000 лв. за титла. Ако ги няма тези награди, няма да имаме и елитни състезатели, защото те остават в самбото само заради премиите.
- Имате ли средства и каква подготовка осигурявате на състезателите преди големи първенства?
- Централизираните лагери са около 80 дни в годината, половината от тях са на високопланинската база Белмекен, а останалите в "Дианабад" в София. От 2011 г. обаче ще е различно. Министерството ни намалява средствата, а така и дните с 50%, което е нищо за подготовка. Лагери ще има само за тези, които са спечелили медали от последната година, за останалите нищо. Със собствени средства ще се опитваме да се подготвяме. Не мога обаче да се оплача от министерството. Те ни помагат много, за което съм им благодарен.
- Втора сила ли сме в самбото в света?
- Наистина, при жените сме втори в света и затова връчихме сребърната отборна купа на председателя на Народното събрание Цецка Цачева, но не и при мъжете. В момента мъжете ни доста трудно ще влязат в шестицата. Знаем си силите и няма да можем да се надскочим. Там конкуренцията е много по-голяма. Една от причините е и разпадът на СССР. На последното световно в Ташкент, Узбекистан, участвахме с 6 жени, при пълен отбор от 9 души, и въпреки това станахме 2-ри. Рускините ни биха с 13 точки в крайното класиране, което никак не е много. През 2011 г. ще бъдем домакини на европейското първенство и планираме да пуснем пълен отбор, за да бъдем по-конкурентоспособни на рускините. Няма да имаме финансови пречки, което е важно.
- Финансите ли ви попречиха да заведете пълен отбор в Ташкент?
- Това е една от причините, но тя не е толкова голям фактор. Просто националите ни в някои от категориите нямаше да се представят на ниво. Заведохме само тези, които са изпитани на световната сцена. А като пари бяхме обезпечени от Министерството на спорта.
- Мария Оряшкова не успя да вземе порединя златен медал обаче.
- Да, стана 3-та. Много години руснаците търсят човек, който да я победи, е, намериха го. Излезе една рускиня, която я заключи на полуфинала. Но като цяло представянето на Мария беше слабо. Тя толкова години нямаше загуба, че може да се получат такива сривове. Смятам, че поражението ще й се отрази добре, ще я амбицира, защото я беше обвзела звездоманията. Очаквам тази загуба да я свали на земята.
- Предвиждаха да я вземат в борбата и да стане спаринг-партньор и конкурент на Станка Златева?
- Да, тя участва на турнира "Дан Колов" в Бургас, но засега няма такъв вариант. Треньорът й Симеон Щерев се отказа от тази идея, така че Станка да си се готви спокойно.
- Заговори се, че Катар иска да вземе целия национален тим по бойно самбо?
- Съмнявам се, че ще стане. Когато даден състезател стане световен шампион, подписва договори за платени турнири, предимно в Русия, където получават и добри суми за участие. Тук нямаме пари за бойното самбо, защото не е включено в програмата на министерството. Ако обаче има трансфер, трябва да мине през федерацията. Едва ли ще спрем някого. Защо да го правим, при положение че тук няма да изкарат пари? Състезателите ни печелят само от свободните боеве, но сумите не са големи. Щом могат да изкарат, нека го направят.
- Освен с успехите напоследък самбото "се прочу" и с тежката контузия на Георги Огнянов на световното студентско първенство в Прага. Как върви възстановяването му?
- Вече е много по-добре. Открили сме дарителска сметка на негово име. За момента сме събрали 20 000 лв. Има и отчетност, за да се знае за какво са използвани парите. Контузията обаче е тежка. Надяваме се, че ще се излекува, но всичко е в неговите ръце и тези на докторите. Още не се знае каква сума ще трябва за възстановяването му. Рехабилитацията може да трае и 6 месеца, може и 30 дни. Важно е първо да бъде изписан от болницата и да се види какво му е състоянието. Следващите 6 месеца ще са решаващи.
- Съществува вероятност и да не се възстанови напълно?
- Да, реално е така. Травмата е много тежка и е нужно да мине време...
- В България не се случват такива жестоки контузии, как е на световната сцена?
- За първи път в живота си виждам такова нещо - нито в България, нито на големи първенства. Това обаче може да се случи на всеки, дори и на най-подготвения. Причини няма да казвам, защото не е нужно. Но това, което направих за Георги, е същото, което бих направил и за сина си. Всичко му беше подсигурено, още в Чехия му беше напраена операция. Има и застраховка, която също е подсигурена от федерацията. Поето е и репатрирането до България. Никъде няма изисквания да се правят застраховки, но ние ги правим от 20 години. При това мога спокойно да кажа, че не сме ощетили държавата нито с лев. Не сме пращали правителствения самолет да го върне в България, нищо. Погрижихме се за него както трябва. Е, не сключваме застраховки "Живот", защото тогава сумите щяха да бъдат непосилни за бюджета ни. При това световното беше за студенти, което означава, че не ние определяме състава, а НСА "Васил Левски". Болката на майката на Георги обаче е голяма и каквото и да й кажа, ще бъде малко. Говореше се, че сме го изоставили сам в Прага. Няма такова нещо, но как да стоим при него, след като не ни пускат? Какво да правим вътре? Нямаме работа. За какво да спим 3 дни пред болницата? Нямаше смисъл. Самите чешки доктори ни го казаха. Ние си тръгнахме за България, но остана президентът на чешката федерация, който по моя молба всеки ден ходеше в болницата, за да провери какво е състоянието му.
- НСА също са помогнали?
- С какво са помогнали? С пътуването до Прага. Какво е това, което са направили? Не знам за такова нещо. Всичко е организирано и поето от нас. Всеки търси причината в другия. Това е все едно да ти се наводни дома и да виниш държавата. А защо не си направил застраховка? Нашият спорт е рисков и задължително трябва да имаш такава. От догодина министерстово ще застрахова всички спортисти. Това се въвежда за първи път, което е хубаво.
- Тези пари от бюджета на федерациите ли ще бъде теглени или от министерството?
- Това е отделно перо от министерството, бюджетът няма да бъде намален. Разбира се, той е плаващ. Вече ще зависи особено от спечелените медали през предишната година.
- След като ще организирате европейско първенство, държавата ще помога ли?
- Да. Има си наредба в закона и ще помага с финансови средства. Правим първенството, за да спечелим пари за федерацията. В касата да влязат средства, с които да се развиваме.
- Не казахте нито една лоша дума за министерството, а редица федерации си изкарват гнева именно на тях...
- Не че искам да ги хваля, но досега не сме имали проблеми с тях. Е, сега всеки може да писка средства за бюджет. На никой не му стигат парите. Но всеки ръководител трябва малко да се разрови, да търси пари. За какво си шеф на федерация? За да получаваш заплата ли? Аз съм генерален секретар и не получавам нито лев. Мога да си направя заплатата 1000 лв., но за какво? Преценил съм, че е по-честно да не вземам нищо. Чудя се за какво много хора се борят да станат шефове на федерации. Няма финансови облаги от това.
- Колко състезания организирате в годината?
- 7 държавни първенства. Във федерацията членуват 52 клуба, но не всички са реални. Много искат да станат членове, но за съжаление не изпълняват критериите ни. Общо състезателите са около 1000. Всеки клуб получава събсидии според спечелените точки от миналогодишните състезания. Всички пари се превеждат черно на бяло.
- Но много от самбистите участват и на състезания по джудо, как тогава се разпределят финансите?
- Ако участваш в двата спорта, отборът на спортиста получава пари само от единия. Вземат се протоколите и сами решават къде спортистът се е представил по-добре - и у нас, и в чужбина. Но смятам, че ние помагаме на джудистите, защото чрез спечелените от тях премии на световни и европейски шампионати по самбо те си осигуряват средства, които им дават стимул да тренират и да вземат квоти за Олимпийски игри. Защото помни ли някой успехи на джудистите на олимпиади, на световни и европейски първенства? Епизодични са, тъй като конкуренцията в олимпийския спорт е далеч по-голяма и много повече страни гонят върховете в джудото.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ