17 Октомври 2024четвъртък06:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП:

Споразумението е смъртна присъда на енергетиката ни, не го подкрепяме

Социалистите свикват извъредно заседание на ръководството на партията, решават дали да не внесат вот на недоверие

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 850

БСП не подкрепи споразумението между премиера, министрите, депутатите и представителите на синдикалните организации в енергетиката. "За нас това представлява смъртната присъда на българската енергетика. Абсолютен прах в очите на хората", заяви вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова пред журналисти по време на извънредното заседание на НС.
"Хората стоят на барикадите, енергийният министър чух, че е казал как поетите ангажименти са трудно изпълними. Пълен хаос, подчинен на само едно - да си разпределят помежду си парите по Плана на възстановване и устойчивост", коментира Нинова и призова да се разгледа тяхното предложение да се изтеглят териториалните планове и в срок от месец да се предоговорят.
Разписали сме срокове, в които да се подпише споразумение със социалните партньори, абсолютно съгласувано и легитимно е с протестиращите, синдикатите и социалните партньори, поясни Нинова. По думите й енергийният министър трябва да носи отговорност за думите, които е казал. Пеканов къде отиде, три пъти ни е казвал, че служебният кабинет е водил преговори с ПВУ за предоговаряне на плана в частта енергетика, къде е сега той, попита лидерът на БСП.
"Стига с това лицемерие, трябва да се знае кой причини всичко това на България. Трябва да се знае кой какво прави и кой носи отговорност. В основата на целия проблем е ГЕРБ и Борисов. Знам, че е модерно сега да се хули правителството, ПП-ДБ, те си го заслужават, но искам да припомня, че още през 2020 г., на 10 декември, пред Европейския съвет Борисов е поел ангажимента за затваряне на въглищните централи. И оттогава всичко е надолуУ,припомни Нинова.
Има напрежение, но то не е затова как да се подобри състоянието на енергетиката и как да се помогне на хората, спорът е как да си разпределят фирмите, отсечете Нинова. "ПП и ДБ бяха предложили списък с техни фирми, партньорите им уж в коалицията скочиха "ами, ние къде сме и къде са нашите обръчи от фирми". Това е проблемът да се карат. В момента, в който си наместят интересите, ще се укротят", посочи Нинова.  
В началото на заседанието зам.-председателят на НС и на БСП Кристиан Вигенин призова от трибуната да се оттегли решението за споразумението. Според социалистите то е противоконституционно и предвижда ратифициране на някакво неформално споразумение, което не е в правомощията на парламента. Вигенин призова вместо НС да стигне поредното дъно, да се гласува нов текст под формата на декларация.
Според Драгомир Стойнев и Георги Гьоков от БСП постигнатото споразумение не запазва работните места на миньорите, защото на 13 септември м.г. МС вече е приел Пътната карта за климатична неутралност, в която е записано, че мощностите на въглищните централи ще бъдат намалени драстично.
В края на дебатите премиерът Денков обвини опозицията в лъжа и простащина. Думите му бяха посрещнати с възгласи:"Оставка!".
В крайна сметка с гласовете на сглобката споразумението беше прието. Против гласуваха депутатите от "БСП за България", ИТН и "Възраждане". След заседанието заместник-председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски обяви, че днес ще има извънредно заседание на Изпълнителното бюро на партията на която ще се решава дали социалистите да не поискат вот на недоверие към кабинета.
До извънредното заседание на НС се стигна след като във вторник премиерът Николай Денков, министри и депутати разговаряха в сградата на НС с представители на протестиращите миньори и енергетици. След срещата стана известно, че е било подписано споразумение от основните участници в дискусията. Вчера енергийната комисия прие проект на решение за одобряването му.
Споразумението е от 7 точки и в него е записано, че държавата няма да затваря административно въглищни централи. Браншовите организации на КНСБ и "Подкрепа" вчера не подкрепиха споразумението. То не е подписано от миньорите от "Мини Марица изток".

Георги Гьоков:
Искате да загробите комплекса "Марица-изток"

"Исканията на миньори и енергетици са подменени и стои въпросът дали техните водачи са участвали в писането на това т.н. споразумение или текстовете са им натрапени от некоалицията след 7 часа заседание. Аз бях сред протестиращите на няколко места от блокадите, включително и снощи - хората там не разбират какво, в тяхна полза и в полза на националната енергийна сигурност, правите с това споразумение", посочи Георги Гьоков.
Той прикани управляващите да не спекулират с това, че въглищните централи, особено тези в комплекса на "Марица-изток" са неефективни и замърсяващи предприятия. "С подкрепата на държавата, когато тя е имала благоразумието да реагира адекватно, а не както сега, са се отнасяли съвсем отговорно с действия срещу замърсяването и са влагали милиарди левове в това", поясни Гьоков и попита защо досега държавата не осигури ресурс за научно решаване на проблемите с улавянето, съхраняването и използването на въглеродния диоксид, а сега бърза да слага кръст на въглищните централи.
"Ако няма воля на правителството да договаря осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система на страната - е ясно какво ще реши пазарът, на който, според думите на министър-председателя, оставяме въглищните централи. Нелоялната търговия с въглеродни емисии, които се продават на борсата във Великобритания и се спекулира с тях от страна на банки и хедж фондове - цената им прави непродаваема енергията, произвеждана от въглищните централи и ги прави неконкурентни на енергийния пазар", подчерта Гьоков.

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ