18 Октомври 2024петък09:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Аспиринът - чудо, което и днес крие загадки

Знаменитото лекарство идва още от древния лечител Хипократ, той преди 3500 години препоръчва сок от върба при болки и висока температура

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 2376

Лекари с 40-50-годишна практика и хиляди излекувани пациенти казват, че аспиринът ги изненадва постоянно със своите лечебни свойства и те откриват все нови и нови възможности за неговото приложение.
Освен при настинки, болки, висока температура, неразположение, главоболие, хрема, болно гърло, схващане на мускулите, грип, ревматизъм последните години той изведнъж измести много други препарати при профилактиката на сърдечни болежки, инфаркт, инсулт. Специално бе разработена комбинация, която, ако се приема дисциплинирано, години наред може да предпази най-вече възрастните от тези тъй страшни болести.
Но кога е открит аспиринът, кой е неговият създател?
Приема се, че това е легендарният лечител от древността Хипократ, който още преди 3500 години препоръчва сок от кората на върба при висока температура. Преоткриването на лекарството става през 1897 г. от д-р Феликс Хофман. Той прилага ацетилсалицилова киселина, за да облекчи болките на своя баща от остър ревматизъм. Като вижда, че лечението подобрява състоянието на болния, препоръчва на фирмата "Байер", където работи, да произведе лекарство и да го предложи на пазара.
Наименованието идва от съчетанието на "А" (ацетил) и "спир" (веществото, което се изолира от сока на билка или химическият аналог на салициловата киселина).
"Аспирин" е регистриран официално на 1 февруари 1899 г. в Берлин. Появява се на пазара и оттогава започва неговият неспирен възход: през 1950 г. е включен в Книгата Гинес като най-продаваното болкоуспокояващо лекарство в света; 22 години по-късно, през 1972-а, е награден, в състезание с други 13, с най-високото отличие на Националната академия на науките в Берлин за най-ефикасното лекарство от групата на аналгетиците; през 1997 г. достига рекордните продажби от половин милиард евро; в същото време е класиран на трето място в безкрайно любопитното изследване "101 изобретения, които промениха света" на журналиста Саймън Озборн от списание "Индипендънт".
Единственото засега възражение срещу аспирина е, че в по-големи дози дразни стомаха. В подобно твърдение има нещо вярно затова фармацевтите предлагат вече хапче, което е безвредно в това отношение и може да се приема и от хора с по-чувствителен стомах без проблеми.
Съчетавайки аспирина с псевдоефедрин например, специалистите получават много ефикасна комбинация за противодействие на грипа - на него вече му дойде времето. Така не само се потушават болките и високата температура, но едновременно се лекуват възпаленото гърло и запушеният нос. Дори само това е достатъчно да кажем, че тайните и възможностите на аспирина не са разкрити докрай...










 

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ