Ден на целувката, или за сливането на устните и душите
В древен Вавилон публичните прояви на чувства се наказват доста сурово: жените са заплашени от отрязване на ушите, а мъжете - на горната устна
/ брой: 150
Един от най-необичайните празници, но обичани от хората по света, е Денят на целувката, който се отбелязва на 6 юли. Смята се, че обичаят е измислен във Великобритания. Именно на бреговете на мъгливия Албион в края на XIX век решават, че целувката, като едно от проявленията на любовта, заслужава да има собствен ден. После и ООН го обявява за международен празник. В много страни започват да се организират разнообразни весели конкурси, разиграват се различни награди и подаръци и се правят опити да се регистрират нови рекорди в целуването - по продължителност, по необичайност, по естетичност и по брой на участниците в надпреварата.
Според една от легендите, когато хората се докосват с устни, душите им се сливат. Друго предание гласи, че хората се целуват, за да разберат дали си подхождат и да опознаят взаимно духовния си свят. Днес почти никой не се притеснява да демонстрира отношенията си по този начин дори и на публични места. Но колцина са си задавали въпроса как и кога се е появила първата целувка. За съжаление, отговорът на въпроса не е еднозначен. Авторството на целувката и до ден днешен не е установено. Тя не е била изобретена, както телефонът или електричеството. Не се знае и името на човека, който пръв решава да съедини устните си и с характерен звук да остави влажен отпечатък на бузата на приятелката си. Доста известен факт е обаче, че за първи път християните започват да се поздравяват при среща с целувка. Със същото действие завършва и церемонията по посвещаване на поредния кандидат в рицарско звание. В древен Вавилон обаче публичните целувки се наказват доста сурово: жените са заплашени от отрязване на ушите, а мъжете - на горната устна. Когато в Европа през XVIII век бушуват епидемии от чума, бяс и сифилис, лекарите предупреждават всички да не докосват устните на онези, за чието здраве не са сигурни. В Източна Азия целувката като поздрав не е толкова широко разпространена, както покланянето. Макар че през XX век европейският обичай се възприема в Япония и Китай. Инуитите (ескимосите) в условията на арктически студ се страхуват при целуването да не им измръзнат устните. Вместо това те взаимно си търкат носовете. Подобен обичай съществува и в Югоизточна Индия, и в Лапландия, където е прието уважително да докоснеш с нос бузата на своя приятел/ка и при това да направиш дълбока прочувствена въздишка.
Етимологията на думата "целувка" обаче също не е известна. А учените антрополози, историци и философи така и не са се обединили около обща теория за произхода на самото действие. Най-поетичен, а може би и най-близък до същността на докосването с устни е бил Платон, казвайки, че "целувката е обмен между две души"...
Ако обаче тази прекрасна традиция трябва да се обясни по-тривиално, необходимо е да се каже, че хората се целуват, защото това им е наложено от чисто културно-всекидневните аспекти от живота. На екраните в киното, по телевизията и в рекламите актьорите често докосват с устни партньора си. На улицата също могат да се видят младежи и дори по-възрастни двойки, които изразяват чувствата си с целувки. Близки приятели си споделят, че те самите или някой от познатите им го е правил, и т.н. Заради подобни примери в определени ситуации повечето от нас приемат целувката като задължителен или най-малкото уместен знак на внимание. И в романтичните моменти се засилва подсъзнателният стереотип и хората изпитват практически непреодолимо желание да се целунат - независимо дали наистина го искат или не. Тоест, когато отношенията между двама души са топли и нежни, населението на повечето страни по света чувства някаква неосъзната потребност да докосне с устни партньора. Появява се усещането, че представителите на противоположния пол са буквално програмирани да се целуват и само това и чакат. А който го осъзнае, не само получава повече внимание в това отношение, но и се научава да се наслаждава на удоволствието от целувките.
В енциклопедия "Британика" се дава следното определение на това действие: "Целувката - докосване или гальовно движение с устни по устните, бузата или друга част на тялото на другия човек. Използва се за израз на симпатия, като поздрав, знак на уважение или сексуален стремеж". Прочутият руски учен и лексикограф Владимир Дал описва целувката така: "Целуването е докосване с устни в знак на обич, приятелство, поздрав, уважение и т.н.". Познавачът на "живия" език твърди, че в древността вместо "Довиждане" на шега казвали: "До първа целувка."
Според една от най-красивите легенди древните хора вярвали, че в дишането е скрита душата на човека. И затова, когато по време на целувката то се преплита с дишането на партньора, душите на влюбените се венчават...
Знаете ли, че...
- Американецът А.Е. Волфрам в рамките на 8 часа е успял да целуне 8001 човека. Тоест на всеки 3,6 секунди той е докосвал чужди устни. Това се е случило на 15 септември 1990 г. по време на фестивал, организиран в Минесота.
- При всяка целувка участват 29 лицеви мускула, затова тя се смята за отлична профилактика срещу бръчки.
- Първото докосване с устни на киноекрана става факт през 1896 г. Муй Ървин и Джон С. Райе се снимат в 30-секундното видео на Томас Едисон, наречено "Целувката".
- По време на страстна целувка се обменят полезни за здравето течности, създаващи антитела срещу различни болести.
- Един от най-богатите на целувки филми е собственост на Warner Bros. Pictures и се казва "Дон Жуан" (1926). Специалисти изброиха 191 докосвания с устни в лентата.
- При бърза целувка се изгарят 2-3 калории.
- Най-дългата целувка в историята на киното принадлежи на Реджис Туми и Джейн Уаймен. Те са съединявали устните си в продължение на 185 секунди във филма "You`re in the Army Now" ("Сега си в армията", 1940 г.), което е 4% от цялата продължителност на лентата.
- Човешките устни са 200 пъти по-чувствителни от пръстите на ръцете.
- Мъжът, който всеки ден целува съпругата си, живее с 5 години по-дълго от останалите, които не си правят труда.
- При целувка, която продължава близо минута и половина, кръвното налягане се повишава, увеличава се и броят на хормоните в кръвта.
- Телата на целуващите се произвеждат вещества със свойства, подобни на наркотичните, които са 200 пъти по-силни от морфина.
- Хората, които често се целуват, по-рядко страдат от болести на стомаха, жлъчката и кръвното налягане. И освен това спят по-добре.
- Целувката помага на жените да успокоят нервите си и да се преборят със стреса.
- Онези, които не пренебрегват докосването с устни, обикновено са оптимисти, уверени в силите си и по-бързо постигащи професионални и лични успехи.
Теорията на Платон
Още Платон размишлявал защо хората толкова много обичат да се целуват. Прочутият философ дори създава собствена теория по въпроса. Според нея в началото човешкото тяло приличало на кълбо. Хората имали по 4 ръце, 4 крака и 2 глави - мъжка и женска. Това необичайно същество обаче било прекалено високомерно и разгневеният Зевс решил да го раздели на две половини. Вечният стремеж на човека отново да се превърне в едно цяло води до възникването на целувката. И въпреки че властващият над всички други богове и люде не си и представял, че, разделяйки хората, ще им подари удоволствие, докосването с устни позволява душите отново да се съединят...