09 Август 2024петък19:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

8 души осъдени за отравянето в Бопал

Над четвът век след промишлената авария служители на "Юниън Карбайд" получиха по две години затвор

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 3410

Индийски съд призна бившия изпълнителен директор на американската химическа корпорация "Юниън Карбайд" Уорън Андерсън и седмина индийци - негови подчинени, за виновни в престъпна небрежност, довела до трагедията в индийския град Бопал през 1984 г., предадоха световните агенции. Виновните получиха по две години затвор - максималната присъда за предизвикване на смърт поради небрежност е две години затвор. Присъдата подлежи на обжалване. Андерсън живее в САЩ и досега индийските власти не успяват да издействат екстрадирането му.
На 3 декември 1984 г. от завода на американската компания бе изпуснат облак от отровен газ, който уби почти моментално хиляди хора. Четиридесетте тона метилизоцианат предизвикаха смъртта на повече от 15 250 дупи. Промишлената авария причини болести, взели в следващите години още десетки хиляди жертви. Според правозащитните организации броят на жертвите е 25 000 души.
Сред осъдените фигурира името на Кешуб Махиндра, тогавашен президент на индийския филиал на "Юниън карбайд" и собственик на завода, в който е изпуснат отровният облак, както и ВП Гохале - управляващ директор, Кишоре Камдар - вицепрезидент, Дж. Мукунд - мениджър, СП Чаудури - директор на производството, КВ Шети - надзорник на завода, СИ Куреши - асистент. Освен двете години затвор всеки от подсъдимите трябва да плати глоба от 100 000 рупии (2100 долара), добави източник  близък до процеса, пожелал анонимност. Глоба е наложена и на компанията "Юнишън карбайд", която вече е собственост на "Дау кемикъл". Всички индийци, осъдени по случая днес са около седемдесетгодишни.
Съдебният състав в Бопал стигна до решението си, с което подсъдимите бяха признати за виновни, след като изслуша показанията на 178 свидетели и прегледа над 3000 документи.
Днес мястото, където се намира заводът, е напълно изоставено. През 1998 г. правителството на Мадхя Прадеш пое контрол над бившия завод, но еколози са категорични, че в района все още може да се намерят големи количества отрова, посочва Би Би Си.
 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 1381

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 732

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 377

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 465

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 482

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ