10 Август 2024събота13:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

64 на сто от учениците ни имат компютър вкъщи

Предпоследни сме в Европа по брой на домашните компютри за децата, само Румъния е след нас

/ брой: 10

автор:Велиана Христова

visibility 1142

Само 64 на сто от учениците в България имат компютър вкъщи и по този показател сме предпоследни сред 31 страни в Европа. Само Румъния се нарежда след нас (с 58 %). Това показва доклад от 2011 г. на службата Eurydice към Европейската комисия. Радващото е, че за периода 2006-2009 г. броят на домашните компютри за деца в българските семейства е нараснал с 42,2 на сто. Румънските родители обаче очевидно повече са се грижели чедата им да овладеят информационно-комуникационните технологии, понеже ръстът при тях за четирите посочени години е 70,6 на сто. В Унгариа например скокът нагоре е още по-голям - със 74%.
Eurydice посочва в анализа си, че наличието на компютър в домовете зависи пряко от размера на брутния вътрешен продукт, който се пада на глава от населението. И у нас, и в Румъния БВП на човек през 2009 г. е бил 10 900 евро - най-ниският в ЕС. Затова ръстът на БВП има определящо значение за по-пълния достъп на учениците до компютри във всяка страна. Делът на учениците, които имат домашни компютри, средно е 86%, а начело на класацията са страни като Норвегия, Финландия и Исландия, където почти 100 на сто от децата ползват компютри и лаптопи вкъщи. Данните показват, че всички млади хора в Европа на възраст от 16 до 24 г. ползват компютър. Само в България, Италия и Румъния процентът на младежите, оправящи се с ИКТ-техниката, е по-нисък - 80 на сто. 
Друг въпрос е за какво точно използват учениците притежаваните от тях компютри в домовете - за учене или за игри. Обучението чрез нови информационно-комуникационни технологии в училище и чрез е-обучение е важен елемент от образователната стратегия на Еврокомисията (обновена през 2010 г.) за развитие на образованието и за увеличаване на конкурентоспособността на икономиката, се казва в доклада. Училищата трябва да бъдат снабдени с компютри със скоростен интернет и с мултимедия, изисква ЕК.   
Интересно е, че според Eurydice в повечето страни държавата е въвела начини за публична финансова помощ за родителите да снабдят децата си с компютър. Осем държави дават директна помощ от бюджета за ИКТ техника в семействата, в които има ученици. Забелязана е странна тенденция - 7-те страни с най-висок БВП на глава от населението, както и 6-те с най-нисък (вкл. България), не отпускат публична помощ за семействата за закупуване на домашни компютри за децата. От бедните страни единствено в Румъния е въведена програма за публична помощ на семействата. Като правило обаче бюджетно финансиране за подпомагане на родителите по този показател дават 18-те държави със среден размер на БВП на глава от населението.  
Особеност на България е също (подобно е положението само в Кипър, Малта и Румъния), че в началното училище и в домовете на децата до IV клас почти не се използват компютри, докато в другите държави не е така, отбелязва Euridice. Не се практикуват у нас и изпитите по международния стандарт ECDL за ниво на компютърната компетентност. След проучване за състоянието на образователните ИКТ през 2009/2010 г. средно в европейските училища един компютър се пада на 4-ма ученика, а почти навсякъде са въведени практики за обучение на учителите за професионална работа с компютър. В България в VIII клас през 2007 г. на един училищен компютър се падат 3,4 деца. По-зле са само Италия, Литва и Румъния - съответно с 6,1; 4 и 4,7 ученици на компютър. Трябва да добавим обаче, че в EUrydice не са постъпили данни за положението през 2009 или 2010 г., а както знаем, при Тройната коалиция всички училища бяха снабдени с компютри, затова показателите на България несъмнено са се подобрили по този параметър. У нас имейли пращат всеки ден 23% от учениците с достъп до компютър, но в цели 10 държави положението е по-зле и учениците по-рядко си служат с електронна поща.
 През ноември т.г. предстои у нас да се състои за осми път Национална конференция по електронно образование. Вероятно на тази конференция от МОМН можем да очакваме нови данни за снабдеността на училищата и на семействата с компютри. Лошата новина е, че от 2009 г. насам не се е чуло да е обновяван сериозно компютърният фонд на училищата, а много от доставените преди това компютри вече са остарели и амортизирани.  
 


 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 4332

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 1911

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 825

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 956

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 899

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ