17 Януари 2025петък21:49 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Премиерът Джорджа Мелони:

Русия може да заплаши Италия

Рим се страхува, че след свалянето на Асад Москва ще влезе в Либия

/ брой: 7

visibility 2264

Алесандро ОРСИНИ*


След падането на Башар Асад италианската преса празнуваше поражението на Путин. Но радостта бе кратка. Руският президент насочва оръжията си в Сирия към Италия. Страхувайки се от загубата на сирийското пристанище Тартус, Путин поглежда към Либия, за да отвори нов излаз към Средиземно море.    
Първоначално написах, че поражението на Асад ще се отрази на Зеленски, тъй като ще позволи на Путин да инвестира повече ресурси в конфликта в Украйна. Рискът е, че

падането на режима на Асад застрашава и Мелони

Министърът на отбраната Крозето разбира проблема, когато казва, че „Москва премества силите си от сирийската база в Тартус към Либия“.
Това не е добре. Руските кораби и подводници в Средиземно море винаги са причина за безпокойство, особено ако вместо на хиляда километра, те са на един хвърлей разстояние от нас.
В Либия Италия и Русия са на противоположните страни. Двата основни региона са въоръжени един срещу друг. От едната страна е Киренайка, където е осезаемо влиянието на Египет, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Русия. От другата страна е Триполитания, повлияна от Турция и в много по-малка степен от Италия. Ако падането на Асад доведе Путин в Киренайка, Италия ще има много проблеми.
Да започнем с нефтената и газова компания „Ени“, която в сътрудничество с британския гигант „Бритиш петролеум“ току-що възобнови проучвателните сондажи в Либия (зона B). Басейнът съдържа огромни запаси от газ и петрол, споделяни от Либия, Тунис и Алжир.   
Мартина Опици - отговорник на „Ени“ за Северна Африка и Леванта, каза в дебат за либийския енергиен сектор на 23 септември 2024 г. в Рим: „Никога не сме спирали да гледаме на Либия като на критичен регион за производството на петрол и газ. Все още има резерви, които трябва да бъдат открити...“  
Тогава доколко е полезна за нас дейността на Русия в Либия?
Ликуването на Италия след падането на Асад приключи. Гражданската война, вместо да затихне, може коренно да промени хода си. Вчерашното правителство се превръща в бунтовници, а коледна елха бе изгорена в Хама по време на антихристиянски бунтове.
Според премиера Мелони поражението на Русия „се вписва в националните интереси на Италия". Марио Драги зае подобна радикална позиция и на 6 юни 2022 г. заяви в Масачузетския технологичен институт, че „поражението на Русия във войната с украинците е единственият път напред...“
Аз обаче мисля, че

нито една война не е в интерес на Италия

Логиката е проста: страната ни няма ресурси да води война. Когато започнат войни, италианското правителство трябва да се стреми да ги прекрати. Мелони и Драги сгрешиха два пъти. Първия път, когато решиха, че ще победят руснаците с помощта на украинците, а се случи точно обратното. Втория път, когато искаха да ограничат конфронтацията само до конфликта в Украйна, но Путин дойде в Либия.
Подобно на аматьори, италианската управляваща класа смяташе, че може да спре руснаците в Донбас, като си играе на котка и мишка. Сега Италия трябва само да се надява, че Путин ще запази базата си в Тартус и няма да прехвърли сили в Либия.

* Професор по социология на тероризма. Бил е гостуващ преподавател в Центъра за международни изследвания на Масачузетския технологичен институт. Извършва анализи на международната сигурност за министерствата на външните работи и отбраната на Република Италия. Книгата му „Украйна. Критика на международната политика“ (2022) е бестселър

Доставките на азерски газ все още не са възстановени

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 10

Депутатите закърпиха бюджета за следващите три месеца

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 10

"Йетел" ще обжалва в съда забраната на КЗП да вдига цените

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 10

Агенцията за инвестиции отива в "София Тех Парк"

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 10

В последния момент: Сътресения между Израел и "Хамас"

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 10

Първият дипломат на САЩ репликира Тръмп

автор:Дума

visibility 886

/ брой: 10

Президентските избори в Румъния ще са през май

автор:Дума

visibility 761

/ брой: 10

Изпитание за два европейски кабинета

автор:Дума

visibility 741

/ брой: 10

Заклеха се

автор:Таня Джаджева

visibility 678

/ брой: 10

Конфронтация или баланс

visibility 736

/ брой: 10

Вейпингът - стръв за младите с неизвестно съдържание

visibility 868

/ брой: 10

Колко струва хлябът у съседите и с какъв ДДС е обложен

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 10

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ