Задава се скандал в БНБ по казуса "Гюров"
Може да отстранят подуправителя на Централната банка предсрочно
/ брой: 130
Ръководството на БНБ внезапно реши да не чака произнасянето на съда по казуса с подуправителя Андрей Гюров. От своя страна излезлият в неплатен отпуск Гюров призова Управителният съвет на централната банка да не бърза да взима решение за евентуалното му отстраняване преди произнасянето на съда по жалбата му срещу Антикорупционната комисия. Гюров дори заяви, че ако БНБ не действа правилно по случая, ще навреди на приемането на България в еврозоната.
Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) ще заседава на 16 юли по казуса с Гюров, за когото Комисията за противодействие на корупцията (КПК) установи несъвместимост със заеманата позиция. На това заседание ще се прецени дали установеното от Антикорупционната комисия нарушение е основание за освобождаване на Гюров, заяви от своя страна управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за БТА.
Както е известно на 24 юни КПК излезе с решение, според което е налице несъвместимост Андрей Гюров да заема длъжността подуправител на БНБ. Причината е, че месеци след постъпването на работа в БНБ той е продължил да заема позиции в дружества с нестопанска цел, без да е поискал одобрение за това от управата на централната банка, както предвижда Закона за БНБ
Гюров веднага излезе в отпуск и подаде жалба срещу това решение на КПК, като според него то "незаконосъобразно и се основава на неверни факти, преднамерено тълкуване на закона и отказ да се изяснят обстоятелствата по случая". По този повод от БНБ вече съобщиха на 1 юли, че ще предприемат съответните законосъобразни действия след произнасянето на съда.
В интервюто пред БТА обаче управителят на централната банка сега обяснява, че по правилата на административното право УС e задължен да образува производство и да се произнесе по казуса в двуседмичен срок, но не по-късно от първото редовно заседание на съвета, което е на 16 юли.
Ако Управителният съвет на БНБ реши, че установеното от Антикорупционната комисия нарушение е основание за освобождаването на Гюров, защото той не отговаря на изискванията за изпълнение на тази длъжност, това неминуемо ще е достатъчен повод Народното събрание да го отстрани предсрочно.
Все пак Радев уточнява, че процедурата нарочно е усложнена, за да се гарантира независимостта на централната банка. Затова при несъгласие на засегнатото лице - в случая подуправителя Андрей Гюров, то не може да бъде освободено предсрочно от заеманата длъжност без решение на компетентния съд - Върховния административен съд.