31 Октомври 2024четвъртък19:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Брюксел разследва унгарския ядрен проект "Пакш 2"

Натискът на ЕС е чисто политически, за да се изолира Русия и да бъде наказан Орбан за неговото непокорство

/ брой: 233

автор:Радко Ханджиев

visibility 2881

Европейската комисия предприе официално разследване на договора за разширяването на атомната електроцентрала в Пакш. Източници от Брюксел информират, че ЕК разглежда унгарско-руския проект като приоритетен политически въпрос и председателят на комисията Жан-Клод Юнкер лично ще наблюдава щекотливото му разследване. Обсъждат се три основания за конфликт с правото на ЕС: дали този инвестиционен проект се осъществява с непозволена държавната субсидия; третирането на отработеното гориво; и отказа на правителството да обяви обществена поръчка. Последното е особено проблематично, тъй като и други кандидати, конкуренти на руската "Росатом", като френската компания "Арева" и японско-американската "Уестингхауз", можело да бъдат заинтересовани от проекта. Решението на ЕК се очаква до края на тази година.
Припомняме, че през януари 2014 г., по време на официалното си посещение в Москва, унгарският премиер Орбан подписа споразумение с руския президент Путин за строителството на два нови енергоблока на АЕЦ "Пакш". Изпълнението на проекта ще се осъществява с руски държавен кредит в размер на 10 милиарда евро, които унгарската страна ще изплаща при много изгодни условия след пускането в експлоатация на новите блокове. Строителството ще извърши руската държавна компания "Росатом". При подписване на споразумението пълномощникът на унгарското правителство по проекта проф. Атила Асоди съобщи, че ядрената сделка е съгласувана с Брюксел още през 2013 г. и че ЕК няма забележки по проекта.
АЕЦ "Пакш" е единствената действаща ядрена централа в Унгария, построена е по съветски проект. Четирите й реактора са тип ВВЕР-440 и произвеждат над 40% от националната електроенергия. С въвеждането на новите два блока чувствително ще се подобри енергийната сигурност на страната.
Подготовката за строежа вече е в ход. До края на годината "Атомпроект", дъщерна фирма на "Росатом", трябва да представи основните архитектурни и конструктивни решения, проектните документи, концепцията за автоматизирана система за управление на технологичните процеси. Главно изискване към проектната документация е тя да е разработена съгласно унгарската нормативна база.
Намерението на ЕК да блокира разширяването на АЕЦ "Пакш" е изцяло политическо, коментират наблюдателите. То представлява демонстрация на сила и натиск върху правителството на Виктор Орбан, заради отказите му да се подчинява на диктата на Брюксел, най-вече по проблеми, които засягат националния суверенитет и достойнството на унгарците. В последната година правителството неколкократно се конфронтира с ЕК по редица ключови въпроси. Смята се, че Брюксел сега се опитва да притисне кабинета на Виктор Орбан с цел да бъде изолирана Русия от енергийния пазар, достъпът до който, според доктрината на Евросъюза трябва да бъде свободен. Обстоятелството, че ЕК не противопостави нито едно техническо възражение по проекта за разширяване на АЕЦ "Пакш", се оказва недостатъчен аргумент. Дебатът не е за техническите параметри, а за юрисдикцията на ЕК утилитарно да решава кое противоречи на правото на ЕС и кое не. Дебатът следователно е за остатъчния суверенитет, който правителството на Виктор Орбан упорито отстоява. Ако ЕК не успее да наложи натиска си, нищо чудно върху унгарското правителство да се стоварят нови, още по-сериозни политически и икономически усложнения.
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ