Прощъпулникът на Плевнелиев
/ брой: 55
Президентът Росен Плевнелиев най-сетне се появи в Брюксел. Вярно, когато встъпи в длъжност, той направи задължителната протоколна визита, но тя не се брои. Спомням си, че тогава го попитах няма ли да започне да представлява България на срещите на върха. Плевнелиев прекрасно разбра намека. Отговори дипломатично, че това е възможно, но зависи как ще се договорят с премиера. Факт е, че Бойко Борисов, колкото и да му беше скучно в Брюксел, не допусна Плевнелиев на нито една среща на върха до падането си от власт.
Вчера Плевнелиев дойде в Брюксел всъщност за една пиар акция, планирана много преди Борисов да хвърли оставката. Става дума за среща с президента на Израел Шимон Перес, която има две цели. Първо, да бъде демонстрирано и на най-високо равнище единство с Израел по темата Хизбула. Не случайно външният министър Николай Младенов придружава президента. И второ, да бъде натрит носът на македонците. Известно е, че Скопие прави всичко възможно, за да пакости на България, в момента, когато страната ни се стреми да отбележи по възможно най-тържествения начин 70-годишнината от спасяването на българските евреи. Лично премиерът Никола Груевски стои зад скъпи проекти като филма "Трето полувреме", които имат една-единствена цел - да развалят празника на българите.
Вярно е, че България е спасила своите евреи, но дванадесет хиляди евреи от окупираните територии Македония и Беломорска Тракия са били качени на влакове за лагерите на смъртта. Моите македонски туитър приятели ми го напомнят понякога. Отговарям: моите деди са помогнали да бъдат спасени българските евреи, какво направиха твоите деди? Отговор не получавам.
Така че идеята е Плевнелиев и Перес да отбележат по подобаващ начин годишнината в Европейския парламент, колкото и неприятно да е това на македонците. Но визитата на Плевнелиев съвпадна с тежката задача, която падна на плещите му - да състави служебно правителство. Той ще има срещи с шефа на Комисията Барозу и на на Съвета Ван Ромпой, и изглежда, че те първи ще научат името на служебния премиер. Няма да е Кристалина Георгиева, Плевнелиев беше поискал разрешение да я "вземе назаем" от Барозу, но получи отказ.
Служебно правителство у нас ще има сигурно на 13 март. На 14 и 15 март е поредната среща на върха. Засега няма решение, но бас държа, че Плевнелиев ще представлява България на тази среща, посветена на тежкото икономическо положение в Европа, защото в края на краищата служебният премиер е временно явление.
Честно казано, не очаквам бързо съставяне на правителство след изборите, така че сигурно ще видим Плевнелиев и на следващата среща на върха през юни. И изобщо, за хубаво или за лошо, изглежда той ще бъде чест гост на столицата на ЕС. Със сигурност ще е класи над Борисов, заради владеенето на чужди езици и общата си култура. Не съм гласувал за него, но му пожелавам успех. Макар че много лош знак би било, ако Плевнелиев остави Младенов в служебното правителство. Шимон Перес със сигурност ще му каже - остави това добро момче. Ама Плевнелиев трябва да започне да взема самостоятелни решения в интерес на неговата страна, не на Израел.
Според мен президентът сбърка, като поиска разрешение от Барозу за временно ползване на Кристалина като служебен премиер. Президентът няма нужда да иска разрешение от никого. Боя се, че Плевнелиев се държи с лидерите на ЕС, сякаш е президент на страна кандидатка. Барозу сигурно ще го предупреди срещу национализация на ЕРП-тата. Плевнелиев няма нужда да поема ангажименти. Добре би било да отговори: "Господин Барозу, знаете ли, че в моята страна хората се самозапалват?" И няма нужда да се харесва на чужденците, трябва да спечели доверието на българите. Аз лично му вярвам повече, когато не се усмихва. Въпросите, които има да решава, са достатъчно сериозни.
Не би било зле президентът да си сверява часовника и с българския интелектуален потенциал в Брюксел. Като пример, трима бивши външни министри работят тук - двама като евродепутати (Надежда Нейнски и Ивайло Калфин) и един като международен служител (Станислав Даскалов). Борисов никога не го е правил.
Бих искал също българският президент да не се страхува от медиите и с нужното уважение да се отнася към журналистическите въпроси от български и чуждестранни колеги. След Бойко Борисов в тази обаст има много за наваксване. Същевременно дано не започнем да научаваме "български" новини от Брюксел, защото тогава излиза, че България се управлява от чужбина. В Брюксел Плевнелиев трябва да обяснява взетите в България решения, а в България решенията, взети на срещите на върха на ЕС. Не е трудно. Ще видим какво ще грабне Плевнелиев на прощъпулника - китката български здравец или наколенките с портрета на Барозу.