Няколко думи
Превратът на кликата
/ брой: 130
Подигравките на министъра на правосъдието Данаил Кирилов и на главния прокурор Иван Гешев с акцията на политика Христо Иванов на плажа в парк "Росенец" само затвърждават усещането, че страната е завладяна от цинична и безскрупулна клика, напълно уверена в своята безнаказаност, защото контролира всички власти в България. Без президентската. И кликата много я боли от това. Защото има институция, избрана с над два милиона гласа, с голяма обществена подкрепа и от ляво, и от дясно, която я сочи с пръст, развенчава и разобличава.
Атаката срещу държавния глава Румен Радев е в ход отдавна и ще нараства право пропорционално на растежа на напрежението сред управляващата ни камарила. А там циреят набъбва. И разследванията срещу едри предприемачи, зад което прозира преразпределяне на бизнеси, и поредицата компрометиращи Бойко Борисов записи, и снимки, и ерозията в управляваща партия свидетелстват за това.
Опитите за пресиране на държавния глава, засега чрез дела срещу съветниците му, а в случай, че КС позволи - и срещу самия него, са начин шайката да насочи прожекторите далеч от себе си, парата да отиде я в свирката, я да избие в безопасна за нея посока.
Нищо чудно шпионската история, която ни поднесоха вчера около ареста на президентския съветник Илия Милушев, да е за пред външните фактори, като вид индулгенция за задушаването на президентската институция и туширането на обвиненията за антидемократичност. Нещо като: "Може да съм кучи син, но пък съм вашият кучи син". Впрочем, вчерашният коментар на евродепутата от СДС Александър Йорданов във фейсбук, че на Гешев "не му пука и от хората на Путин в България", е показателен.
Тези опити за смачкване на Радев няма да успеят. Българският президент показа категорично, че е силна личност пред лицето и на овластената агресия, и на овластената шутовщина. Тези, които ни управляват, независимо дали се казват Борисов, Пеевски, Доган, дълбаят вече дъното, при това много упорито. Впрочем, няма как да избягаме от усещането, че именно споменаването на последните две имена от Радев отприщи новите акции срещу президентската институция. Което пък повдига въпроса тия двамата - пенсионер и младеж - какво точно влияние имат върху изпълнителната и съдебната власт.
Темелите на българската държава се клатят отдавна, но ако оставим да ги съборят окончателно, конструкцията няма да погребе само Борисов, Пеевски, Доган и сие. Абсолютно належащо е всеки политик, който все още има някаква свяст, независимо дали е ляв или десен, да направи максимални усилия за обединяване на демократичната общност срещу антидемократичната клика, която разрушава страната докато се лигави по медиите.
В края на 2019 г. политологът проф. Евгений Дайнов написа в "Дойче Веле", че случващото се в България прилича на преврат. Е, вече не прилича.