БСП никога няма да се откаже от защитата на хората на труда
Навлизането на изкуствения интелект във всички сфери поставя под риск много работни места
/ брой: 82
Корнелия Нинова
Има състезание между технологичните колоси в инвестиции за усъвършенстването на изкуствения интелект - Amazon, Meta, Apple и други гиганти, насърчени от създадения генеративен изкуствен интелект ChatGPT, инвестират все повече и повече средства в усъвършенстването му, целейки финансова възвръщаемост.
Само напоследък Google направи около 70 млрд. оборот, Microsoft заяви инвестиция от 10 млрд. в изкуствен интелект. Имаме първото предупреждение от Уемби Хол, който е професор по компютърни науки в Саутхемптън, който казва: "Предстои ни гигантска изкуствен интелект война между технологичните колоси, без да осъзнаваме какви ще са последиците от него".
Изкуственият интелект обхваща всички сфери на обществения живот и всички видове полагане на труд. Има изкуствен интелект, който подбира и разпределя складовите наличности в склад за стоки и заменя няколко стотици нискоквалифицирани работни места. Има безпилотни транспортни средства, които заменят стотици работни места на шофьори. Но има области, в които това представлява висококвалифициран труд - доста напреднал е изкуственият интелект в медицината.
Още по-сложно става като видим изкуствения интелект в сферата на изкуството и културата. Тази машина започна да произвежда картини, музика. Някои държави в момента са
блокирани от съдебни дела
за авторски права
Истинските автори на тези произведения на изкуството претендират авторските си права, от друга страна - по тези дела ответната страна е машина и съдебната система отказва да я конституира като страна по делото.
Върховният съд на Пекин обяви тази седмица, че съдиите трябва официално да се консултират с изкуствен интелект във всяко едно делоНовата технология автоматично извършва справки на съдебни дела, прилага правила и разпоредби, създава правни документи и прави експертизи. Знаете ли колко работни места са това? В областта на вещите лица, които и досега са едни от най-недооценените в труда си. В същото време Китай отчита ползите от това. Спестени са повече от 45 млрд. щатски долара, което се равнява на всички правни разходи на Китай за предходната година.
Спестяваш пари, но подлагаш на огромен риск една цяла система. Защото роботът не иска отпуска, не излиза в майчинство, машината не иска болнични и не прави стачки за увеличаване на заплатите.
Искам с тези примери да ви покажа, колко е напреднал света в разработването на изкуствен интелект и колко липсват регулации и защита. Искам всичко това да пречупя през работните места, правата на работещите и какво ги чака.
Едно последно изследване показва, че в близките 5-6 години ще има огромен скок в развитието на изкуствения интелект в резултат на което 3 млрд. души в света ще загубят работата си.
Въпреки този очевиден технологичен напредък от една страна, от друга страна - работници и работодатели
все още не
разбират опасността
Изследване на Bloomberg наскоро показа, че над 2/3 от анкетираните работещи в различни сфери, смятат, че тяхната работна позиция не е застрашена от изкуствен интелект.
Учените и ангажираните с тази тема смятат, че хората, които ще загубят работни места, трябва да се преквалифицират и да си намерят друга работа. Но в същото време и поставят въпрос колко време ще отнеме това. Ако това отнеме няколко години, а ако отнеме десетилетия, защото става дума за 3 млрд. души? Изкуственият интелект се развива буквално в скоростта на месеци и години. Докато се преквалифицират какво правим с тези хора, каква работа им се осигурява? А ако сферата в която се преквалифицират също бъде поставена в един момент на тази високотехнологична революция, отново ли трябва да се преквалифицират?.
Скоро Илън Мъск отправи писмо до човечеството и казва, че изкуственият интелект може да ни победи, включително и това, което той самият създава. Това писмо е подписано от над 1000 водещи експерти и предприемачи. В него те искат 6 месечен мораториум върху развитието на високите технологии и изкуствен интелект. Според мен 6 месеца са абсолютно недостатъчни, защото ЕК работи по тази тема от 2018 година и още не сме готови. Сега сме 2023г. - 5 години, а големите гиганти казват "Спрете ни за 6 месеца".
Мъск постави 4 въпроса, които са истинските въпроси, които стоят по темата изкуствен интелект и отражението му върху пазара на труда и живота ни изобщо:
- Трябва ли да позволим на машините да заливат информационните ни канали с пропаганда и лъжи?
- Второ, трябва ли да автоматизираме всички работни места, включително и тези, които носят удовлетворение на хората?
- Трето, трябва ли
да развиваме интелект
от нечовешки произход
който в бъдеще може да ни надмине по брой човеци и да ни замени?
- И последно, трябва ли да рискуваме да изгубим контрол над нашата цивилизация?
Нека никога да не се отказваме от защита на традиционните и в момента трудови права, защита на работещите хора, защита на работещите бедни, защита и борба за добри условия на труд, за високо възнаграждение, за качествен живот. Никога ние от БСП няма да се откажем от това - това е нашата същност, нашата идеология и нашето сърце. Ние сме партия, която в годините е доказвала своето визионерство. Ние сме виждали какво ни очаква в бъдещето, анализирали сме го, предвиждали сме го и сме предлагали решения, затова поставих акцент за това, което идва и вече е тук в много малка степен. Това ще се случи до година или две в обществения живот на България и ще засегне стотици хиляди работници, специалисти, художници, творци. Ние трябва да бъдем подготвени за това и да го посрещнем подготвени и в името на това да защитим хората на труда.
(със съкращения)