Обединената левица от групата за образованието: Незабавен мораториум върху назначаване на близо 500 нови директори на училища
Като важен приоритет в лявата платформа за изборите се предвижда приемането на закон за защита на българския език
Да се обяви веднага мораториум върху конкурсите, обявени от служебния кабинет за назначаване на близо 500 нови директори на училища, една пета от всички ръководители на учебни заведения, защото това представлява обезглавяване на българското училищно образование.
Това приеха като единна позиция представителите на обединените леви партии от работната група, която готви предизборната платформа за образование, култура и наука. Такива смени трябва да станат не по-рано от съставянето на редовен кабинет в следващото Народно събрание и след изготвянето на Националната програма за приемственост в ръководството на сектора и за определяне на директори - методисти. Членовете на работната група ще изпратят и съответното искане до държавните институции, в това число и до Министерството на образованието.
Всички участници в работата на групата се съгласиха, че вижданията на различните леви партии за образованието съвпадат, независимо че са написани по различен начин.
На заседанието на работната група от БСП взеха участие народният представител Петя Цанкова, председателят на Съвета по образование и наука на НС на БСП Милко Багдасаров и Аян Мехмедов от БСП - Нови пазар. Обединените леви партии изготвят платформа за много сериозни промени и нова държавна политика в областта на образованието, просветата, науката и културата.
Тя ще бъде максимално стегнат, популярен документ, който да изведе напред наболелите проблеми на днешния ден, за да бъде интересна и достъпна за всеки избирател.
Освен стратегията на БСП и другите леви партии в полето на образованието, има и нови акценти. Те включват не само изготвянето на един учебник по един предмет за един клас, което от много години се предлага от БСП.
Народният представител Петя Цанкова например представи позицията на социалистите да има безплатни учебници не само за общообразователните, но и за професионалните училища, каквито още няма. И много важен момент - писането и изготвянето на всички учебници да бъде работа преди всичко на учителите, а не на “експерти”.
Емил Димитров от ПП "МИР" изложи класическите принципи - равен достъп до качествено образование, насърчаване на работодателите да инвестират в образованието на своите работници, свързването му с икономиката и др.
Основен елемент от вижданията на левите партии е насърчаване на неформалното образование, икономиката на знанието, възпитаване на моралните ценности и българските традиции в училище, връщане на обучението, свързано с бедствия и аварии. Предвижда се и политика за завръщането на фолклорните групи и оркестрите в учебните заведения.
Като основен приоритет се предвижда и приемането на закон за защита на българския език.
В областта на културата участниците констатираха нуждата от завръщане на българската култура като основен фактор на България. Поставен бе въпроса за нова култура на живота и битовото общуване, предвид оскотяването на обществото. Постави се и въпросът за необходимостта от ново просвещение, срещу културата на търгашеството. Предложено беше и засилена работа на училището с даровитите деца. Като основен момент беше споменато и лявото предложение да се промени пенсионния закон за хора от различни сектори на изкуството и спорта, предвид тяхната по-тежка физическа работа.
Не беше изпусната под внимание темата за развитие на читалищата, на културния туризъм и културната дипломация, която да прославя българската култура в целия свят. Бе поставен и въпросът за нуждата от драстично увеличение на бюджета за култура.
Лъчезар Аврамов от Българската Евролевица каза, че "пред-приоритет "на образованието и здравеопазването логично трябва да бъде науката, защото без нея те са невъзможни. За съжаление според него в министерството на образованието и науката по линия на последната работят само 12 щатни бройки.
Работната група продължава работа и през следващите седмици, за да обхване всички проблеми в този огромен сектор.