02 Ноември 2024събота06:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо Младич е още на свобода в Сърбия?

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 3721

Борис Бабич

Босненският сръбски генерал Ратко Младич триумфално влезе в Сребреница преди 15 г., позирайки пред телевизионните екипи, пиейки за здравето на унизените холандски умиротворители и потупвайки по главата ужасени деца. След това, както се твърди, той наредил убийството на около 8000 момчета и мъже, заловени в мюсюлманския анклав, и прогонването на останалата част от населението.
През ноември 1995 г., когато продължилата 42 месеца война в Босна приключи, базираният в Хага Международен трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, обвини Младич в геноцид, идентифицирайки го като човека, директно отговорен за клането в Сребреница.
Но Младич е все още на свобода в Сръбия, независимо от високата цена, която страната продължава да плаща за свободата на генерала.
Радован Караджич, политически лидер на босненските сърби по време на войната, бе арестуван в Белград преди две години, след като водеше удобен живот под фалшива самоличност, но с легитимни документи. Сърбия го изпрати в Хага, където срещу него се води съдебен процес по обвинение във военни престъпления.
Тогава защо Младич е още на свобода?
Просто има твърде много заинтересовани хора, които разбират, че той е основна връзка между войната и Белград, казват наблюдатели.
Сърбия никога няма да предаде Младич за този процес и ще плати цената за своето решение, заяви политическият анализатор Душан Богданович пред германската агенция ДПА.
Бивш белградски дипломат в Бон и Берлин, който сега работи в базирания в Белград Комитет на адвокати за човешки права, Богданович, заяви, че случаите с Караджич и Младич не са еднакви.
Караджич често се бунтуваше срещу Белград и винаги поддържаше известна дистанция, заяви Богданович. Младич обаче е живо доказателство, той персонифицира връзката между Белград и събитията в Босна, включително Сребреница.
Сръбските власти - полиция, политици и прокурори, настояват, че те правят всичко възможно, за да изправят Младич пред правосъдието, но той се измъква от тяхната хватка. Богданович казва, че това не е вярно.
Те могат да имат Младич в определен ден, но това няма да стане, защото Сърбия е решила, че тя не може да си позволи той да застане в Хага и да изслуша това обвинение, каза той.
Международният трибунал на ООН през 2007 г. частично оневини Сърбия по обвиненията в геноцид, внесени от Босна във връзка със Сребреница, заявявайки, че Белград не е направил достатъчно, за да предотврати това зверство.
След много дебати сръбският парламент през март окончателно се извини за това клане, но декларацията не задоволи напълно роднините на жертвите. Тя ядоса също сърбите, като само една трета от тях подкрепи резолюцията, според социологически изследвания.
Много сърби вярват, че присъдата на човек като Младич може да доведе до искания за обезщетения за военни щети от десетки милиарди долара.
Мнозинството от сърбите виждат в Младич войник за справедлива кауза, ако не и истински герой. Анкета през април на в. "Прес" показа, че 57 процента са против неговия арест и екстрадиране.
Авторът и анализатор Филип Сварм заяви, че това, което позволява на Младич да се движи свободно, са неговите връзки с отговорни лица в Белград, много от които остават на власт днес.
Съдебният процес срещу Караджич може да хвърли известна светлина върху ролята на Белград във войната в Босна, но този процес не се очаква да приключи преди 2014 година. Освен това Караджич може да посочи като смекчаващо вината му обстоятелство честите си сблъсъци с покойния сръбски лидер Слободан Милошевич.
Трибуналът обвини Милошевич, че е главният мозък на геноцида във войните в бивша Югославия, но той почина през 2006 г. преди края на процеса.
Затова повече от всеки друг Младич е човекът, който международната общност и жертвите искат да видят в съда. Холандия, където правителството падна през 2002 г. във връзка с доклад, разкриващ недостатъците на холандската умиротворителна мисия в Сребреница, заяви, че няма да позволи по-близки връзки между Сърбия и Брюксел, преди Младич да бъде изправен пред правосъдието. Сърбия ще изчака, заяви Богданович.
Потвърдена смърт вероятно ще деблокира Сърбия в дипломатически план и ще реши някои от нейните проблеми. Може би по този начин Сърбия може да се отърве от политическия проблем, но така върху нея пада морална отговорност, която поколенията ще трябва да носят вместо да я остави на Младич, предупреди Богданович.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 1212

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1087

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 877

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 1368

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 1391

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1009

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1155

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ