Шумим, братче, шумим
На форума на Г-7 в Биариц едва ли ще бъдат взети съдбоносни решения, въпреки че светът има нужда от тях
/ брой: 159
Във френската перла Биариц - курорта на аристократите, на 24 и 25 август се събират лидерите на Групата на седемте най-развити страни в света. Срещите на Г-7 винаги привличат вниманието, тъй като това са държавите, които определят световната политика. Всяка година държавните глави на Седморката (Франция, САЩ, Великобритания, Германия, Япония, Италия и Канада плюс представители на Европейския съюз) се събират, за да обсъдят общи мерки за решаване на глобални задачи, такива като мира и сигурността, борбата с тероризма, развитието, образованието, околната среда и климатичните промени.
Този път като домакин Франция определи редица задачи и приоритети, които да се дискутират на срещата в Биариц:
- борбата с неравенството между жените и мъжете, достъпът до образование и качествени медицински услуги;
- намаляването на екологичното неравенство и защитата на планетата ни благодарение на климатично финансиране и финансиране на справедлив екологичен преход, чиято цел е запазване на биологичното разнообразие и Световния океан;
- налагането на по-честна търговска и данъчна политика, а също така политика в сферата на развитието;
- действията за благото на мира, срещу заплахите в сферата на сигурността и срещу тероризма;
- използването на възможностите, предоставяни ни от цифровите технологии и изкуствения интелект.
Основната тема, на която набляга френският лидер Макрон, е "битката с неравенството". Малко странно изглежда именно той да говори на тази тема, като се имат предвид избухналото във Франция недоволство и настояванията за спешни социално-икономически реформи в страната. Протестите на "жълтите жилетки" не стихват вече няколко месеца. Макрон не чува исканията на французите, но пък явно с радост ще си поговори за неравенството, образованието и здравеопазването с колегите си от Г-7. Малко трудно обаче ще намери общ език по темата с президента на САЩ. Тръмп е известен с доста пренебрежителното си отношение към нежния пол, а пък какво мисли за достъпа до здравни услуги, можем да съдим по действията му срещу програмата "Медикеър". Климатичните промени също слабо интересуват стопанина на Белия дом, той в тях не вярва, нищо, че времето полудява пред очите ни.
Може би търговията и митата ще сближат "великолепната седморка"? Едва ли ще се намери някой, който да таи такива надежди. Тук отново опираме до политиката на Тръмп, който успя да се изпокара и с чужди, и със свои, налагайки драстични мита. Заплахата му отпреди дни, че САЩ са готови да напуснат Световната търговска организация, показва, че Вашингтон няма намерение да се откаже от конфронтационната си политика.
Опазването на мира и борбата с тероризма също не предвещава някакви грандиозни решения на тази среща на Седемте. И причината е очевидна - да се дискутира мирът без другата световна суперсила Русия е, меко казано, непродуктивно. Москва обаче бе изхвърлена от Г-7 заради Крим и не присъства на форумите на групата. Все пак Макрон реши да се презастрахова, като покани руския лидер Путин на среща, на която да се сверят часовниците. Разговорът между двамата, разбира се, е важен. Далеч по-резултатно обаче би било участието на Путин на срещата на Г-7. Още повече че ситуацията с опазването на мира изглежда все по-тревожна. И не само заради неовладените конфликти в различни точки на света, не особено резултатната битка с тероризма, а и заради надигащата се надпревара във въоръжаването.
В Биариц силните на деня ще си поприказват, ще си направят семейна снимка, ще се опитат да ни излъжат, че имат общи позиции. Истината обаче е, че единството в Г-7 вече е силно подронено. А форумите им все повече заприличват на пиар акция, а не на място, където се взимат съдбоносни решения. Почти като по Грибоедов - шумим, братче, шумим.