Ще спасяват Калифорния с легализиране на канабиса
/ брой: 193
Златният американски щат може скоро да удиви света с поредния си скандален законопроект. Редица лобистки групи от щата възнамеряват да предложат на местните законодатели да легализират марихуаната. Подобна мярка щяла да донесе на бюджета стотици милиони долари от данъчни постъпления и ще запуши дълбоките финансови дупки, твърдят инициаторите.
В момента Калифорния е един от 14-те американски щата, в които се допуска ограничено използване на марихуана за лечебни цели. Но лобистка група, оглавявана от организацията Oaksterdam University, е събрала 680 хиляди подписа в полза на този нееднозначен законопроект, за приемането на който през ноември ще бъде организиран референдум. Според анкетите мнозинството калифорнийци ще подкрепят законопроекта. Ако стане закон, той не само ще дава право на всеки пълнолетен гражданин на щата да съхранява и отглежда марихуана в определени количества, но и предвижда органите на местното самоуправление да установяват данъци за търговията с наркотика.
Събраните подписи ще позволят на депутатите да гласуват спорния закон през ноември тази година. Според изчисления на данъчните власти на щата, чийто дефицит в бюджета за финансовата 2009-2010 г. е 21 милиарда долара, търговията с марихуана ще носи годишно около 1.4 милиарда долара данъчни постъпления. Тези данни се базират на изследване на Харвардския университет - през 2006 година учените са оценили черния пазар на марихуана в Калифорния на 14 милиарда долара годишно. Според последното изследване на Field Poll 56 процента от анкетираните се изказали за легализация на марихуаната и облагането с данъци в полза на местния бюджет на търговията с наркотика. А това е само част от икономическото въздействие - с хиляди нови работни места в селското стопанство, в пакетирането, транспортирането, продажбата и рекламата. Истински марихуанен пакет от икономически стимули!
Инициатор на движението за либерализиране на "тревата" е 47-годишният Ричард Ли. Той създал специален център за подготовка на бъдещи "предприемачи" по отглеждането и търговията с марихуана. При тоталната либерализация, в това число и употребата на "трева" за развлечение, ще има само едно единствено ограничение - марихуаната ще се продава само по една доза - около 30 грама. Ако Ли успее, дилемата ще кацне на бюрото на Обама. Защото тоталната либерализация в случая означава нарушаване на федералния закон. От друга страна пък, алтернативата е финансов банкрут на Калифорния.
В уводна статия списание "Парейд" изтъква, че САЩ са "най-престъпната" държава в света, в която живее 5 на сто от населението на планетата и 25 на сто от затворниците. Всяка година тя харчи по 68 милиарда долара за наказания и една трета от излежаващите ги са зад решетките за престъпления, свързани с наркотици. САЩ харчат около 150 милиарда долара за издръжка на полицията и съдилищата. 47,5 процента от всички арести са свързани с марихуаната. Това са много пари, които могат да бъдат изразходвани за по-добри училища или инфраструктура, или просто да бъдат върнати на хората, заключава сп "Парейд".