Ултиматумът на външния министър на Гърция:
Преспанското споразумение* е гръцкото условие за еврочленството на Скопие
/ брой: 82
Преспанското споразумение е условие за предприсъединителния процес на Република Северна Македония в Европейския съюз, заяви в парламента министърът на външните работи на Гърция Георгиос Герапетритис, отговаряйки на въпрос на депутата от „Нова левица“ Сия Анагностопулу за "гръцката стратегия за Западните Балкани".
Анагностопулу, която беше министър на външните работи в правителството на СИРИЗА, постави серия от остри въпроси за гръцката политика към Косово, Албания и Северна Македония. Тя разкритикува правителството, че е закъсняло с пет години с ратификацията на трите меморандума със Скопие, че не е проведено заседание на Съвета за сътрудничество, че няма напредък в работата на комисиите за учебниците и търговските марки.
Шефът на гръцката дипломация каза, че Преспанското споразумение е "по-висше от всеки друг закон", предупреди, че „Гърция следи много внимателно изпълнението на споразумението от Скопие" и декларира:
„Ние държим на приемствеността между балканската политика на СИРИЗА и сегашната политика на нашето правителство. Гърция напълно приема Преспанския договор, това е конституционно задължение, като в същото време ще продължим да следим внимателно поведението на РС Македония. За да има помирение, за да бъдат ратифицирани двустранните протоколи, трябва да има пълно спазване на клаузите на Преспанския договор...“
* Преспанското споразумение е подписано на 17 юни 2018 г. в с. Нивици, на брега на Голямото преспанско езеро. Под него стоят подписите на външните министри на двете страни - Никос Кодзиас и Никола Димитров. В церемонията участват премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението е подписано и от специалния представител на ООН Матю Нимиц, в присъствието на върховния представител за външните работи на ЕС Федерика Могерини и комисаря за разширяването Йоханес Хан. България е пренебрегната от двамата домакини и не е поканена на церемонията, което е провал на българската дипломация. Споразумението решава спора за неприемливото за Атина име Република Македония, която се преименува в Република Северна Македония. Скопие променя и конституцията си, а Гърция подкрепя членството на РСМ в НАТО и ЕС