Найденов имал специална методика за назначаване на "калинки"
/ брой: 71
Специална методика и въвеждащо обучение имало в земеделското министерство и структурите му. Това стана ясно от отговора на Мирослав Найденов на въпрос на депутата от Коалиция за България Антон Кутев за кадровата политика в МЗХ. Кутев попита директно какво според министъра е важно при назначаването на кадрите в министерството. Той улесни министъра, като му обясни, че питането му е провокирано от няколкото тежки гафа и само за пример даде Калина Илиева и Георги Харизанов. За последния Кутев припомни на Найденов, че между пламенната защита на Харизанов от парламентарната трибуна и последвалото уволнение имаше само няколко часа.
Найденов изрецитира програми, сектори, но освен че има специална методика и въвеждащо обучение, не стана ясно какви трябва да са качествата, за да бъде назначен човек в министерството му. Кутев припомни, че при Харизанов все пак става въпрос за човек, който изпълнява чисто директорски функции. "За Калина Илиева и за него така и не разбрах кой ще понесе отговорността", заяви той.
За друг нюанс в кадровата политика на Найденов стана ясно от питане на Пенко Атанасов от КБ. В отговора на питането му за житните култури се разбра, че министърът възнамерява да прави промени в някои структури на Селскостопанската академия. "Вие се готвите да унищожите академията", заяви Атанасов, който обвини министъра, че капацитетът на академията не се използва. Найденов отговори единствено, че дава обещание да се запази потенциала на Селскостопанската академия, но повече подробности щял да даде в следващ доклад.
Пенко Атанасов попита и за давани средства на хора от земеделското министерство под формата на сключени граждански договори. Директори на дирекции са получили общо за 2011 г. 50 629 лв., призна Найденов. Трима директори пък взели 4620 лв. общо, или по 128 лв. на месец, защото били ходили да броят земеделските пространства в страната. 4832 лв. общо, или по 402 лв. на месец, е получил началник на отдел, а 26 експерти са взели общо 31 369 лв., или по 100 лв. на месец, отново за броене на земеделски стопанства.