30 Август 2024петък19:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мизерия и живец

/ брой: 38

автор:Деси Велева

visibility 12262

Пореден доклад на Евростат поставя България на челни места, но лидерството в класацията не е повод за гордост, а за срам. Не водим по качество на образованието, по благосъстояние на хората, по ниво на здравеопазване или по развитие на социалните услуги.
Пак сме в първите редици по бедност, мизерия, без изгледи за добро бъдеще на младите хора. Оказва се, че според европейската институция делът на живеещите в лишения младежи в България е сред най-високите в ЕС, а пред нас е само Румъния.
В този случай се питаме, ако младите у нас са "диагностицирани" като бедни, какви са тогава семейните хора с малки деца или пенсионерите? Ако здравите младежи живеят в материални лишения, как тогава оцеляват хората с увреждания? Или просто европейският критерий за установяване на бедност е много по-завишен от нашенския, а прагът, който евромладежта трябва да преодолее, за да бъде обявена за заможна, е много по-висок от този в родната действителност.
У нас има и една друга особеност, която пречи да определим обективно страда ли от недоимък цялата общност между 15 и 29 години, която се проучва от Евростат. Това е спецификата на двете скорости, на двата пътя, на разделението.
В големите градове властват по-широки възможности пред младите хора, които трябва да проявят активност, за да ги уловят и да се развиват. В малките населени места цари  безработицата, местният феодализъм, безперспективността. Бъдещето там изглежда по-тъмно и по-сиромашко. Европа обаче трудно вижда тази пропаст и се осланя на средностатистическите данни.
Има и една друга истина. Тя е, че не материалните лишения мъчат основно младите хора у нас. Духовната мизерия е много по-страшна. Опасно е усещането за безнадеждност, което ограбва активността на младите, желанието им да положат усилия, липсата на живец. Докато това не бъде преодоляно, качеството им на живот няма да се промени. Нито мястото им в европейските класации.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 442

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 516

/ брой: 166

Престъпно

visibility 415

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ