08 Ноември 2024петък10:19 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Здраве

Д-р Димитрина Стоянова: За бремето на пост-КОВИД синдрома има лек

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 2128

Понятието "излекувани" в статистиката за КОВИД-19 е твърде разтегливо, а по мое убеждение - крайно неточно и дори неправилно. След прекаран КОВИД, дори с леки симптоми, мнозина с месеци не се възстановяват или дори си "лепват" нови диагнози. Не напразно все повече български лечебни заведения провеждат програми за възстановяване на здравето на хора, преболедували тежкия етап на коронавирусната инфекция. 

Амбулаторна кардио-пулмонарна рехабилитация се провежда в Медицински център по рехабилитация и спортна медицина или по-известен като бившия Спортен диспансер в Пловдив. В комплексната пост-КОВИД рехабилитационна програма участват кардиолози, пулмолози, лекари по физикална медицина и рехабилитация, диетолози, а при необходимост се включват психолози или психиатри. В зависимост от тежестта на състоянието на пациентите програмата е с продължителност 10 и 20 дни, обяснява пулмологът д-р Димитрина Стоянова. Ето какво казва тя за основните прояви на персистиращ КОВИД. 

"КОВИД-19 инфекцията е вирусно заболяване, чиито негативни ефекти върху организма не се ограничават само в периода на остро боледуване, който варира като продължителност и изразеност на симптомите, но могат да продължат седмици и месеци след така нареченото "оздравяване". Бавните темпове на възвръщане на организма към състоянието му преди болестта, наложиха въвеждането на термина пост-КОВИД синдром или персистиращ коронавирус. Този феномен на продължителни остатъчни симптоми се наблюдава и при епидемията през 2002-2003 г., причинена от родствен на КОВИД-19 коронавирус.

Пост-КОВИД синдромът съчетава симптоми, които възникват по време или след инфекция, определена като КОВИД-19 инфекция, и продължават повече от 12 седмици. Те не могат да се обяснят с друго алтернативно състояние. Наблюдава се и при преболедувалите с леки симптоми или дори при тези с изначално отрицателни тестове за детекция на вируса в назофаринкса.

- Дихателна система. Често в кабинета на личния лекар или специалиста преболедувалите пациенти, дори и тези след лека форма съобщават за лесна, понякога екстремна умора при физически усилия, дори задух, нужда често по време на дейности да вдишват дълбоко, за да доставят достатъчно въздух в белите дробове, както и дискомфорт в гърдите, тежест, непълноценно вдишване, дишане не с пълен обем и т.н., често продължаваща дълго време кашлица, която трудно се повлиява от симптоматици, затруднява всекидневието.

- Сърце и кръвоносни съдове. Както при пациенти с предшестваща сърдечна патология, така и при липса на такава се наблюдават умора, сърцебиене, гръдна болка, прескачания, високо кръвно налягане, отоци.

- Нервна система. Главоболие, обърканост, забавено мислене, замаяност, размазано или влошено зрение, невъзможност за съсредоточаване и фокусиране на вниманието, проблеми с паметта, безсъние, стрелкащи болки по хода на междуребрените и нервите на крайниците, слабост и болки в мускулите, липса на вкус и обоняние.

- Гастроинтестинална система. Гадене, дискомфорт и тежест в корема, липса на апетит, гастритни оплаквания, диария, трудно връщане към нормална диета.

- Други. Продължаващи спорадични температури, болки в гърлото, чувство за залепнал секрет на гърлото, обриви.

Често при преболедувалите се наблюдава апатия, депресия, нежелание за социални контакти, нервно-психично напрежение, страх от повторно заразяване, чувство за продължаваща болест и нежелание за връщане на работното място, панически атаки, психогенни оплаквания, нефункционалност във всекидневието".

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ