На фокус
Вълна от протести в Европа
Хиляди са на улиците срещу руските санкции и растящите цени
/ брой: 196
Хиляди демонстранти се събраха в събота пред Бундестага в Берлин, за да протестират срещу политиката на германските власти. Те настояват за премахване на антируските санкции и достъп до евтина енергия от Русия, съобщава кореспондент на РИА Новости. Събитието беше организирано от опозиционната дясна партия "Алтернатива за Германия". Демонстрацията се провежда под мотото "Страната ни е над всичко".
В Германия и Австрия
протестиращите са недоволни от "взривоопасните" цени, социалната политика и настояват за възобновяване на доставките на евтина енергия от Русия.
Много демонстранти дойдоха с немски и руски знамена. На плакатите пише: "Искам руски газ и нефт", "Мълчащите днес ще мръзнат утре". Има и призиви за оставка на правителството. Някои участници имат руски надписи на плакатите, например "мир и дружба с Русия". Сред исканията на демонстрантите е и пускането на "Северен поток 2".
Във Виена около 2000 участваха в митинг в центъра на града и поискаха отмяна на санкциите срещу Русия, запазване на военния и политическия неутралитет на Австрия, съобщава кореспондент на РИА Новости от мястото на събитието. Участниците в митинга държат плакати с надписи: "Без подкрепа на войнолюбивите - ЕС, НАТО, САЩ", "За неутралитет, излизане от ЕС, приятелство с Русия", "Намалете цените на бензина, тока, газа, храните", "Не на санкции, високи данъци, инфлация". Няколко души държат руски и украински знамена.
Ораторите на митинга призоваха събралите се "съзнателно да гласуват" на президентските избори в Австрия. Според тях настоящите власти на републиката, по-специално президентът Александър Ван дер Белен, "могат само да настояват да затегнем колана" и не могат да предложат ефективни мерки за преодоляване на енергийната криза.
В Италия
най-големият национален профсъюз - Италианската обща конфедерация на труда (CGIL), проведе в събота шествие и митинг в центъра на Рим, съобщава кореспондентът на РИА Новости.
Събитието е под мотото "Италия и Европа, чуйте света на труда". Според организаторите в шествието са участвали най-малко 10 000 души. Забележителен е маршрутът на колоната - демонстрантите минават от Пиаца Република до Пиаца дел Пополо през Испанските стълби. Обикновено римските демонстрации заобикалят туристическите атракции и минават по маршрути с минимално въздействие върху градския транспорт.
Демонстрантите държаха транспаранти срещу поскъпването на живота, инфлацията и повишаването на тарифите за енергия. Има и много антифашистки и пацифистки лозунги. Хората идваха на Пиаца Република в плътен поток в синдикални червени цветове.
На Пиаца дел Пополо се проведе митинг, на който говори Маурицио Ландини, генерален секретар на профсъюза. Демонстрантите призоваха италианското и европейските правителства да върнат социалната справедливост и работата обратно в центъра на политическия дневен ред.
На бъдещото правителство Италианската обща конфедерация на труда представя списък от десет предложения, сред които са увеличение на заплатите и пенсиите, въвеждане на минимална работна заплата, поддържане на "гражданския доход" като универсална мярка за борба с бедността, защита на труда и сигурността на работното място.
Във Франция
бяха възобновени стачните действия в енергийните компании TotalEnergies и ExxonMobil. Според профсъюзите не работят три от шестте рафинерии във Франция - най-голямата на TotalEnergies в Нормандия, както и две рафинерии на ExxonMobil. В рафинерията на TotalEnergies в община Фесен в отдела за корабоплаване е имало "100% стачкуващи" на смяна в 6 часа сутринта.
Синдикатите протестират за 10% увеличение на заплатите, както и индексиране на заплатите за 2022 г. заради рекордно висока инфлация. Обявено е безсрочно удължаване на стачката.
Във Великобритания
влаковият транспорт бе изправен пред сериозни прекъсвания в събота. Движение имаше само по един от всеки пет маршрута заради стачка на железопътните работници срещу ниските заплати. Хората бяха призовани да "пътуват с влак, само ако е абсолютно необходимо", тъй като 40 000 членове от профсъюза на железопътния и морския транспорт и 15 оператори на влакове предприеха действия с искане за по-високо заплащане и по-добри условия на труд. Сред засегнатите бяха и футболни фенове, които пътуваха, за да подкрепят своите отбори.
Железопътните работници настояват за увеличение на заплатите, за да бъдат в крак с най-високата от десетилетия инфлация на фона на кризата с разходите за живот. Заради протеста на жп работниците миналата събота само 11 на сто от влаковете се движеха в цялата страна. Някои части от нея останаха без никакви услуги.
Чехия
Хиляди хора, представляващи различни профсъюзи в Чешката република, се събраха в събота от цялата страна на Вацлавския площад в центъра на Прага, за да протестират срещу правителството. Причината е слабата подкрепа на населението на фона на резкия спад в жизнения стандарт, съобщава кореспондент на РИА Новости.
Според организаторите хората протестират заради поскъпването на стоките и услугите, но най-вече заради цените на енергията. Протестът на синдикатите е наречен "Пет минути след дванадесет", като по този начин се подчертава слабият и закъснял характер на мерките, предприети от правителството в условията на общо поскъпване. Според профсъюзния лидер Йозеф Стршедула на Вацлавския площад са дошли "онези, които се страхуват за своето утре, страхуват се да не загубят работата си, да не оставят семействата си без доходи".
Синдикалните активисти възнамеряват да изискат от властите въвеждането на регулация на цените на храните и стоките от първа необходимост, на тока и газа, както и повишаване на минималната работна заплата през тази година.
Страницата подготви Юри МИХАЛКОВ
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.