Актуално
Живот ли е да го опишеш...
КНСБ алармира за още по-тежки месеци заради ръст на цените
/ брой: 176
През последните седмици на август и първите септемврийски дни станахме свидетели на ускорено повишение на основни жизненоважни хранителни и нехранителни стоки и услуги. Това потвърди и изследване на КНСБ отпреди дни. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, на намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам - и на вътрешните цени на бензина и горивата, сочи още изследването.
От средата на тази година трендът се обръща. Прогнозните данни на Евростат за август показват, че с изключение на Финландия, Португалия, Малта и Гърция в останалите държави прогнозната инфлация за миналия месец надхвърля приетите за здравословни 2%. И България не прави изключение, уточняват данните, още повече, че сме отворена икономика, която по-лесно внася инфлацията отвън и трудно може да противодейства. Тревожното е, че през последните седмици на август продължава ръстът на цените на хранителните стоки, които заемат почти една трета от потребителската кошница. Поскъпват стоките от първа необходимост, както вече непрекъснато отчитат всички специалисти. Очакванията са цената на килограм хляб в края на годината да достигнe около 1,80-2 лева. В условия на пандемия за домакинствата, особено за тези с ограничено потребление, това означава, че бюджетът им ще бъде основно за храна, поддържане на дома и транспорт.
Темповете на изменение на цените на жизненонеобходими хранителни стоки, както и на енергоносителите и горивата, ще продължават да диктуват ръста на общото равнище, алармира КНСБ. Макар че средните заплати нарастват с 14,1% за една година, едва 30% от наетите получават средна и над средната сума от 1525 лева. Прогнозата на синдиката е, че ще продължи да нараства издръжката на живота. Очаквания са в края на годината издръжката за тричленно домакинство (2 възрастни + 1 дете) да се увеличи с около 4-5%. Това означава, че всеки от двамата възрастни в това домакинство трябва да получава трудово възнаграждение не по-ниско от 1300-1350 лева. Утопия.