БСП:
Земеделците дотират държавата с 600 млн. лв.
Не е ясно на какъв принцип санкционират производителите и им отнемат плащания, алармират социалистите
/ брой: 101
Българските земеделци дотират държавата и финансовото министерство с 600 млн. лв. Сумата е равна на всички суми, изплатени на България от Европейската комисия. Това заяви вчера членът на Изпълнителното бюро на БСП Явор Гечев. 140 млн. лв. са прибрани от 40 000 производители, които бяха принудени спешно да платят данъците си, заяви социалистът и припомни, че при предишното правителство земеделците бяха освободени от данъчното бреме.
"Плащанията, идващи от ЕК, са 657 млн., министър Найденов обяви, че земеделците са получили 550 млн. лв. Това означава, че 107 млн. лв. не са усвоени и са се върнали обратно в ЕК", алармира социалистът. Други 83 милиона са "спестени" от националните доплащания на единица площ, след като министерството е изплатило само 212 млн. лв., отчете Гечев.
Социалистите алармираха, че се задава голям брой дела срещу земеделското министерство. Причините са в неясните условия, при които плащанията за площ бяха намалени. Проблемът е за малките призводители, обясни Гечев. Той допълни, че естествените монополисти са си получили парите, но това са едва 20% от всички, предвидени за субсидии. "Така и не стана ясно защо се намалява обработваемата площ, която има право на финансиране", коментира левият депутат Атанас Мерджанов. Сметките на социалистите показват, че близо 25% от обичайните субсидии към земеделците не са изплатени. Хиляди производители обаче се оплакват и от това, че държавата си иска част от парите обратно с аргумента, че земите, които стопаните обработвали, били попаднали в "недопустим слой".
Удържат се пари, получени за предходни години, а хората не могат да изчислят по какъв начин се формират новите суми, алармира депутатът Пенко Атанасов. Земеделците могат да обжалват актовете, но най-вероятно решенията няма да са в тяхна полза, коментираха социалистите. Те обясниха, че липсват документални проверки, които да подкрепят исканията на производителите, и те няма как да докажат, че са изпълнили изискванията.
Атанасов разкритикува служителите в земеделското министерство, че са забавили плащанията към производителите чак до април. Той отново призова министър Найденов да подаде оставка. От БСП припомниха договора, който преди време Бойко Борисов, Мирослав Найденов и Симеон Дянков подписаха и в който бе записано, че земеделският министър ще си тръгне, ако не осигури намаляване на акциза за горивото на земеделските производители. Такова искане в ЕК няма, а министър Найденов още е на поста си, въпреки че не изпълнява поетите ангажименти, коментираха социалистите.