Заради чужд тест - под карантина
Български гражданин научи от полицията, че трябва да спазва изолация дни след несъществуващо изследване
/ брой: 61
Сигнал за неправомерна карантина получи ДУМА. Български гражданин научил от полицията, че от близо седмица е под карантина. Според данните, подадени в системата на РЗИ, въпросното лице има позитивен за КОВИД-19 тест. На въпросната дата обаче то не е изследвано и дори не е стъпвало в града, от който уж са дошли резултатите.
"Имам само един негативен резултат от ПСР на лаборатория в друга община. Никой около мен не е проявявал симптоми на заразата. Давате ли си сметка как това може да се отрази на близките ми, как да обясняват те", пита източникът на ДУМА, пожелал анонимност.
Грешното поставяне под карантина е установено след проверки при личния лекар, в общината и местната лаборатория. 4 дни по-късно изолацията официално не е свалена.
Става въпрос за малка община в София област, а проблемът е открит едва след обаждане от полицай за уточняване на адреса за изолация. Карантинираното лице не е уведомявано от Регионалната здравна инспекция за наложеното ограничение, нито пък близките му. След обаждане до РЗИ се оказва, че според системата то има два положителни теста за коронавирус. Според данните обаче двете изследвания са направени в друга община, в населено място, в което лицето скоро не е стъпвало. По стечение на обстоятелствата карантинираният човек е у дома заради друго заболяване, разполага и с негативни резултати от 16 март от ПСР за КОВИД-19. "От РЗИ ми обясниха, че на 19 март изследванията ми са показали наличие на коронавирус. Такъв тест на това място не ми е правен, имам негативен резултат от лабораторията тук. На 25 март с изненада научих, че от 19 март се водя под карантина. Никой не ме е информирал, никой не е питал за контактните ми лица. За щастие никой около мен не проявява симптоми на заразата", твърди пред ДУМА източникът ни.
Свързахме се с РЗИ в София област, за да проверим каква е процедурата за информиране на заразени и възможно ли е заради претоварване тя да се забави. "Пуска се филтър от предходния ден или от предходната събота и неделя и се прави епидемиологично проучване на всички лица, които са подадени в нашата система с положителни резултати. Всичко става по телефон, така хората се уведомяват, че са поставени под карантина. Взимат се и контактните лица на заболялото лице, които ние въвеждаме в системата. След изтичане на карантинния период, ако даденото лице желае да получи самото предписание на хартия, може да дойде при нас в офиса и ние ще му го връчим подписано и подпечатано от директора на Регионалната здравна инспекция", уверяват от РЗИ.
Миналия петък грешното поставяне под карантина е установено след проверки при личния лекар, в общината и местната лаборатория. "И се започна познатото прехвърляне на отговорността от институция в институция. Увериха ме, че от районното управление ще се обадят, когато я свалят", споделя източникът ни. В понеделник по обяд обаче карантината продължава. На обаждане от засегнатото лице полицаите потвърдили, че РЗИ ги е информирала за грешката, но името още фигурира в системата, така че няма какво да се направи на местно ниво. "Как да отида до магазина или до болницата, или да свърша нещо друго? Дори личният ми лекар бе изненадан от карантината ми, вече се шегува по темата. Ако се наложи да изляза, ще си сложа теста, който имам, с моето ЕГН, с моите данни и с негативния резултат. Как иначе да докажа, че нямам КОВИД-19? Давате ли си сметка как това може да се отрази на близките ми, как да обясняват те?", пита информаторът ни.
ДУМА изпрати до РЗИ в София област въпроси по Закона за достъп до информация, на които очакваме отговор.
Очаквайте продължение