03 Ноември 2024неделя12:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Илиана ЙОТОВА:

Вот трябва да се поиска от българските граждани

Скандалите у нас се пренасят на европейска сцена и пораженията върху България много трудно се преодоляват, казва евродепутатката

/ брой: 17

автор:Лилия Томова

visibility 2038

Илияна Йотова е политик от българската левица, евродепутат (2007-2009 и 2009-2013). Завършила е магистратура по българска и френска филология в СУ, специализирала е в Националната школа по администрация (ENA) - Страсбург (2007 г.). Била е журналист в БНТ, по-късно застава начело на пресцентъра на БСП. В 40-ото НС е народен представител от Коалиция за България.

- Министър-председателят предприе изпреварващ ход. Парламентът ще гласува в полза на кабинета - и какво, "бетонира" ли се за години напред?
- Не бих преувеличавала значението на тази стъпка. Вот на доверие от кого - от "Атака" и конформизма на Синята коалиция? Резултатът ще е предизвестен и продиктуван от конюнктурата. Вот трябва да се поиска от българските граждани. Целта е по-скоро да бъде отвлечено вниманието от скандалите, които вече 20 дни не получават развръзка или поне отговор от страна на управляващите. Целта е да се забавят във времето проверките по изнесените данни от записите. Очевидно, че ГЕРБ се изплаши от подготвяния вот на недоверие и реши да направи изпреварваща крачка. Поискаха доверие за цялостната политика, за да размият темата за съдържанието на изнесените записи. Наивно е да се смята, че с режисиран вот темата ще приключи, а хората ще повярват отново в правителството. Има вероятност Борисов да използва вота, за да направи радикални промени в кабината си и смяна на ключови министри, които тежат на рейтинга му като воденични камъни. Премиерът се опитва да ни заплашва с предсрочни избори. Нямаме страхове в БСП. Ние изпихме горчивата чаша от 2009 г. и можем отново да се борим за доверието на хората.
- Български евродепутати са поискали помощ от европейските институции за българските спецслужби, всъщност - за преструктурирането им. А говорим за "устремна" (изразът е на министър Цветанов) борба с престъпността... Е, сега накъде?
- Ние, представителите на БСП в Европейския парламент, никога не сме делили проблемите на външни и вътрешни. Работим заедно с колегите от Народното събрание за интересите на страната. Винаги сме били против скандалите да се пренасят на европейска сцена, защото пораженията върху България са тежки и много трудно се преодоляват. Страната ни обаче е пълноправен член на ЕС и ситуацията у нас поражда много въпроси в европейските ни партньори. Коректно и с факти уведомихме ръководството на Групата на европейските социалисти и демократи за последните събития у нас, които нашироко се коментират и в европейската преса. Решението беше да се информира и цялата парламентарна група, зададоха ни многобройни въпроси. Даже някои колеги ни посъветваха час по скоро да сезираме ЕК за подслушванията, за злоупотребата със СРС, за заплахата от ограничаване на гражданските права в България. Ще обмислим по-нататъшните си действия. Много зависи от това какви отговори ще получим от българските институции на въпросите, които си задават и всички български граждани. Те са основно в две посоки - кой и защо нареди да се правят тези записи, кои са съдебните дела, има ли заподозрени за извършени престъпления и на второ място - самото съдържание на записите - контрабандата, фирмите, политическият чадър и т.н.
- Отдалечават ли ни всекидневните разкрития за подслушвания - под път и над път, от Шенген?
- Разбира се. Отлагането на България за членство в Шенген, запланувано за март т.г., е вторият много тежък външнополитически провал на правителството след неуспялата кандидатура на Румяна Желева за комисар. Жалкото е, че това е не само провал за българското правителство, но и тежък удар върху страната ни. Очевиден е опитът на правителството да се минимизират фактите. За пръв път в Европа именно по отношение на България се говори за политическо решение за Шенген, извън задължителното изпълнение на техническите критерии, което е прецедент. За първи път две водещи страни в ЕС като Франция и Германия се обръщат със специално писмо до ЕК, в което ясно казват, че страната ни има тежки проблеми със съдебната система, корупцията по високите нива на властта и организираната престъпност. Това е оценката на нашите европейски партньори. Това е истинската причина за отложеното членство и решението беше взето, преди да приключат техническите проверки. Последните скандали само наливат масло в огъня. За каква сигурна външна граница на ЕС говорим при сегашното състояние на българските митници, в които има контрабандни канали, покровителствани от властта, за шуробаджанащина при ключови назначения, за покровителстване на незаконен бизнес. Как европейските ни партньори ще имат доверие например в сегашния директор на Агенция "Митници" след всичко онова, което се появи напоследък в публичното пространство?
- Ще работите ли с всички български евродепутати за решаването на домашните ни проблеми? И как, като едноименничката ви Илиана, но Иванова, от ГЕРБ, вече е заявила на всеуслушание, че "в основата на скандала са волята за реформи и недопускането на влияние от страна на бившата Държавна сигурност, както и предстоящите президентски и местни избори"?
- Колегите ни от ГЕРБ са в правото си да защитават официалната версия на своите началници. Ако забелязвате, всички повтарят едни и същи тези, изработени очевидно в нечия стратегия за кризисен пиар. Затова спорят не с аргументи, а с клишета, които са повече от несъстоятелни. За каква ДС говорим, когато замесеният във всички записи Ваньо Танов е бил част от тази машина? Излиза, че от ГЕРБ се борят със себе си! На новите "активни борци" обаче искам да припомня, че законът за досиетата бе приет именно от Тройната коалиция. ГЕРБ се опитва да го използва с лустрационна цел, за да разчисти пътя за собствени политически назначения. Опитаха се да разиграят кампанията срещу посланиците, за да потърсят алиби за отлагането ни за Шенген. Не успяха, никого не можаха да заблудят! За какви избори става дума, когато разговорите са от началото на миналата година и говорят недвусмислено за корупционни практики, за много "здрави" отношения вътре в управляващия екип - лична непоносимост, взаимни обвинения в некомпетентност и липса на доверие? Това е истинското лице на управлението и тук не бива да имаме никакви илюзии.
- СРС-тата у нас се били използвали в рамките на закона, твърдят управляващите. Как изглеждаме отстрани?
- Никой не знае в момента какво точно твърдят управляващите. Тяхната позиция се променя всеки ден. Очевидно излезлите записи ги свариха неподготвени, оттам идват и хаотичните им обяснения. До този момент нямаме отговори нито от вицепримиера Цветанов, нито от прокуратурата, нито от премиер-министъра. Наложи се даже ЕК официално да ги задължи да отговорят за законността на записите. Има изпратено обяснение от страна на българските власти, отново скрито от хората. Очевидно има защо, след като взаимно се подслушват и вероятно шантажират, всеки следи всекиго. Потвърди го и министър-председателят, даже им обеща "това да продължава". Проблемът е, че така се постъпва и с българските граждани. Случаят в Горна Оряховица с лекарите е крещящо доказателство. Защо тогава не се постави въпросът за законността на записите, защо никой не допусна монтаж? Защо да публикуваш разговорите на министрите е престъпление, а да изчетеш СРС-тата в пленарна зала в разрез със закона е геройство?! Как да обясним на нашите европейски колеги, че има такъв "прираст" на подслушванията, а битката с престъпността няма резултати?  Ще видим как този път ще бъде разтълкувана "политическата воля" на правителството в следващите доклади на Европейската комисия.
- И понеже сте ни колега - липсва ли ви журналистиката?
- Говорим с вас в момент, когато защитаваме нашите унгарски колеги от един недемократичен закон за медиите, който дясното правителство на Орбан си гласува в унгарския парламент. Закон, който ликвидира свободата на словото и предпоставя разправа с журналисти - съдебни дела и финансови санкции. Битката ще бъде дълга и тежка, защото мнозинството на ЕНП е в подкрепа на правителството на Унгария. Вчера вечерта казах пред моите колеги, че медийният закон не е случайност. Той е част от една много опасна тенденция - нов модел авторитарни управления в Европа - ограничаване на гражданските права, заглушаване на свободните медии, злоупотреба с подслушвания, полицейщина, употреба на службите за сигурност с политически цели. За съжаление и България е част от тази тенденция. Показателна е обаче бурната реакция на европейските партии срещу тези опити, което ясно прозвуча и днес в пленарната зала при изслушването на унгарския премиер-министър Виктор Орбан. Всеки, който си прави други сметки, трябва да чуе изказването и на социалиста Шулц, и на либерала Веерхофщад, и на зеления Кон Бендит. Иначе журналистиката не ми липсва, защото има нещо много общо в двете професии. Имам възможността да пиша често, да защитавам мнението си в изказванията в комисиите и пленарната зала, да подготвям позиции. Разбира се, сега съм от страната на интервюирания, но уверявам ви, не е по-лесно. Всеки ден от моята работа е нов репортаж от богатата новинарската емисия на Европейския парламент.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2465

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2223

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2244

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2203

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1977

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2693

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2961

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2367

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2345

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ