Таня Глухчева представи човешкото лице на Китай
/ брой: 11
Талантливата авторка не просто е видяла, а е преживяла един друг свят - така проф. Валери Стефанов окачестви журналистката от ДУМА Таня Глухчева, чиято нова книга, посветена на Китай, бе представена в салоните на СБЖ. "4 месеца и 22 часа", плод на 4-месечния й престой в Китай, е издадена от Университетското издателство "Свети Климент Охридски".
Това не е обикновен пътепис, а проникновено описание на една държава и нейния народ.
Особено полезни за българските читатели са страниците за основните тенденции в социално-икономическото развитие на страната. Задълбочени, но ненатрапчиви, са размислите за поетия от държавата път на изграждане на ново, по-справедливо общество - за внедряването на най-съвременни технологии, грижите за хората, особено за младежта, за целенасочената борба срещу бедността. Авторката е силно впечатлена от уважението, с което се ползват жените там, поставени на подходящ пиедестал в обществената йерархия.
От Таня Глухчева научаваме, че в китайски университети се изучава български език и тя е общувала с китайски студенти, които свободно говорили майчиния й език.
В интересното повествование се разказва увлекателно за Китай и в чисто човешки план - за бита, културата и кухнята, за традицията да се свири и слуша музика по улиците, за ползването на улични библиотеки, за характерните национални игри и танци.
"4 месеца и 22 часа" е третата книга на младата журналистка и писателка. Другите две са романите "Да пътуваш в петък 13" (2020) и "Професора" (2022).
Таня Глухчева завършва испанска филология и политически мениджмънт в СУ "Св. Климент Охридски". От 2021 г. работи в международния отдел на в. ДУМА.