Стига сълзи!
/ брой: 139
Мая Йовановска
От както е тръгнал летният туристически сезон, представители на бранша не са спрели да се оплакват. Как той ще бъде кратък и труден. Че няма да достигне нивата от предкризисната 2019-а. Нямало ги германците. Въобще минусът бил от милион и половина туристи, щели да са на загуба, можело и да не оцелеят и т.н.
Наистина туризмът много пострада покрай пандемията, чужди държави изсмукват кадрите ни постоянно, заради непривлекателните условия на работа у нас, но докато едни реват, други твърдят, че например Южното ни Черномерие се пука по шевовете от туристи. Същевременно цените не спират да вървят нагоре. И докато от бранша ронят сълзи за германските и марсианските гости, не забравят ли, че най-голямата бройка туристи в България са българите.
От Борда по туризъм пък искат държавата да поема 10% от почивката на българите в България. Конкретни разчети няма, пък и 10% от всякаква почивка ли ще се поема? Аз в двузвездна къща за гости, комшията в петзвезден хотел? Това, разбира се, се предлага, за да бъде в полза на хотелиерите, независимо как ще бъде опаковано и как ще бъде представено. Иначе от бизнеса са за пазарната икономика и щом преценят, че трябва, вдигат цените безцеремонно. Когато закъсат обаче, рязко си сменят позицията и започват да настояват за помощ от държавата.
Последнит седмици нашумяха случай с, да ги наречем, неадекватно високи цени - то не бяха три пържоли за 650 лв, то не беше цаца по 25 лв. порцията, то не бе наливна бира на цената на отлежало уиски. И макар, че това са девиации, те неминуемо формират общото впечатление за туризма и ресторантьорството у нас, въпреки че туристическите услуги с годините се подобряват.
Та така, вместо от бранша да ронят сълзи и да търсят помощ от държавата, при условие, че пак видганаха цените, по-добре е да си дадат сметка, защото българските турсти масово бягат на гръцкото море, и да намерят начин да ги привлекат отново.