Соня Колтуклиева:
Ставаме диктаторска държава от латиноамерикански тип
Провалилият се служител на Световната банка Симеон Дянков, един ограничен касиер-счетоводител, създава финансов октопод от съученици и приятели от Вашингтон, които ще уредят себе си за сметка на държавата ни, казва известната журналистка
/ брой: 195
"Икономиката ни е болна от тежък грип, който правителството лекува с... преварена вода"
"Някой да се интересува от образователния апартейд у нас? "
Соня КОЛТУКЛИЕВА е завършила журналистика в СУ "Св. Кл. Охридски". Както сполучливо я определя един седмичник, тя е запазена марка в българската журналистика и в пиара. Започнала е кариерата си в "Труд", била е продуцент и водещ на култовото предаване "Партньорство за бизнес" в БНТ. Снимала е поредица от телевизионни филми за икономическите отношения на България с Германия, Русия, САЩ, Франция, Испания, Австрия, Гърция, Турция, Китай, Япония и Южна Корея, за валутния борд в Аржентина, за "План Реал" в Бразилия, за империята "Газпром", за гиганта "Майкрософт". Колтуклиева е първият български журналист, успял да получи разрешение за снимки на Нюйоркската фондова борса, като предава от студиото на CNN. Прави и филми за българските общности в чужбина. Тя е сред учредителите на Националния борд по туризъм, от 2007 г. е гл. секретар на Съюза на инвеститорите в туризма. Изпълнителен директор е на сайта Bulgaria-news.
- Соня, наричате министър Дянков "финансов Рамбо" и твърдите, че самият той настоява да го възприемаме като такъв. Защо така го намразихте, ако мога да се пошегувам?
- А какво да му обичам, извинете? България беше дамгосана с тежката съдба да има за икономически вицепремиер и финансов министър по време на криза един ограничен касиер-счетоводител, вместо финансист с опит, компетентност и познания за реалната икономика. Той самият се оприличи на "Брад Пит с очила", а не на някой известен икономист, т.е. усещането му е, че е шоумен в "Дисниленда на Балканите". За зла беда т.нар. икономически екип на правителството е гарниран с още един невнятен чиновник - Трайчо Трайков, който последен научава новините в енергетиката, изобщо не обръща внимание на икономиката и няма хал-хабер какво се случва в туризма. Но иначе се води министър на икономиката, енергетиката и туризма. По-правилно би било да се казва "къртицата на EVN в кабинета". Вчера попитах една колежка: да не би Трайчо да е подал оставка, пък аз да не съм разбрала? Къде е той в драмата с гасненето на тока по Южното Черноморие? Няма го. Както го нямаше и в онези истерични седмици, когато правителството, работодателите и синдикатите се дърляха на тема антикризисни мерки. Трайков си грабна младоженката Любов и отиде на сватбено пътешествие в Мексико и САЩ, маскирано като участие в енергийна конференция... А Бойко Борисов не разбира от икономика, сам си го признава. В Лондон на среща с българската общност откровено каза на младите успели българи: "Е-е-е, от Оксфорд до Банкя разликата е като от земята до небето."
- И президентът Рейгън беше просто холивудски актьор.
- Но по негово време Америка стана просперираща държава - съветниците му разбираха от икономика и той знаеше кого да слуша. А у нас?! Провалилият се служител на Световната банка Симеон Дянков създава финансов октопод от съученици, приятели, свои близки от Вашингтон, които ще уредят себе си за сметка на държавата... Добре че има хора извън неговия отбор, които се опитват експертно да решават проблемите, като министъра на земеделието Мирослав Найденов например. Финансовият ни министър държи всички в шах - когато иска, отпуска пари за задължителни плащания, когато не иска - не дава стотинка. Ако през миналата година се беше разплатил с фирмите, ако беше използвал бюджетния дефицит като инструмент за стимулиране на икономиката, ако правителството беше взело заем от МВФ и беше емитирало облигационен заем - сега нямаше да сме в икономически инсулт.
- Съобщавате на премиера, че на 13 юни въпросният вицепремиер, със служебното си ауди, карано от служебен шофьор, отвежда другарката си в живота Керълайн Фройнд, Цветелина Бориславова и щерка й Веселина на концерта на сър Елтън Джон. Иначе ни съветва "отново да затягаме коланите". Ще рискувате ли да потвърдите тази информация?
- Какво да рискувам, та аз видях тази мила сценка със собствените си очи, а репортер на сайта Bulgaria news я снима. Вероятно щеше да е по-нормално заможната банкерка Цветелина Бориславова да ги беше закарала на концерта с някоя от собствените си коли, карана от неин шофьор, нали? Точно месец по-късно Симеон Дянков отведе в Брюксел на държавна издръжка своята любима "съветничка", 25-годишната незавършила право активистка на софийската младежка организация на ГЕРБ Ирина Велкова, за да отпразнуват неговата 40-годишнина. И това не му е за първи път - кръстосват си Европа на наша сметка! А 2-3-дневна командировка излиза поне 1500 лева. Това на някого може да му се стори "дребнотемие", но я попитайте дали е така пенсионерите и младежите, които трябва да изкарат месеца с 300 лева... В Лондон стана голям скандал, защото служителите на кметството си спретнаха купон за 10 000 лири (към 24 000 лева) по случай излизането в летни отпуски и платиха с общински пари. Медиите направо ги разкостиха. Не простиха и на вицепремиера Ник Клег, който възнамеряваше да замине на почивка със семейството си в Испания в компанията на двама бодигардове. Разпънаха го на кръст. А у нас Цецка Цачева се опитва напълно сериозно да ни убеждава, че заради добрия имидж на държавата тя трябвало да лети до Виена и до не знам къде си още с правителствения Фалкон. Тези политически циници кога ще осъзнаят, че хората мизерстват?
Преди няколко дни научих нещо, което минава всички граници. Министерството на финансите обявило обществена поръчка за 1,5 млн. лева за медийна кампания, която да насърчава потреблението. Да сте чували нещо по-цинично?! Няма пари за болници, за лекарства, за пенсии, за учителски заплати, но има "излишни" пари в бюджета да се агитират гражданите от екрана и печата да купуват. Да купуват повече и повече, но - с какво?! Кого ще насърчава Дянков - пенсионерите да си купуват черен хайвер вместо кисело мляко и сирене ли? Младите семейства, които едва свързват двата края, да си вземат нов апартамент или поне да си сменят мебелите ли? Тази поръчка си е откровена далавера. Потреблението се насърчава, когато създадеш сигурност на хората, които имат пари да пазаруват. Но бизнесът и богаташите си държат парите в банките, защото да се инвестира в България е несигурно. Икономиката е болна от тежък грип, който правителството лекува с преварена вода.
Потреблението се насърчава, когато работещите имат нормални заплати (а не да ги получават с половин година закъснение), когато държавата създава условия младите да се захванат със собствен бизнес. Например в началото на кризата президентът на Франция Никола Саркози излезе с програма за възстановяване, държавата пусна в икономиката 300 млрд. евро за инфраструктурни проекти, които създадоха хиляди нови работни места. В Австралия раздадоха на пенсионерите по 300 австралийски долара месечно към пенсиите, а на работещите - 500 долара, за да купуват и да инвестират в някакъв бизнес. В Англия намалиха ставката на ДДС с 2 процента за повече от година, дадоха на пенсионерите добавки, за да си уплътнят жилищата, отделно им дават помощи за плащане на парното и за транспортни карти. Някой разбра ли изобщо какво се случи с т.нар. правителствена антикризина програма на кабинета "Борисов" и какви са евентуалните резултати от нея? Българите свършиха запасите и сега са по-зле, отколкото в началото на кризата.
- Премиерът Борисов отговори ли на писмото ви, в което му задавате някои въпроси за управленците, за държавата и ръководството й?
- Не, не е. Бойко Борисов ни наказва с пренебрежение. Не само мен. На въпроса на Румяна Бъчварова, началник на кабинета на премиера, до медиите дали са подложени на натиск, аз отговорих, че своеборазен натиск е липсата на информация. Ето ви няколко примера на зададени въпроси, останали без отговор. Как така Симеон Дянков със заплата от 3000 лева плаща месечен наем от 3000 лева на къщата в резиденция "Бояна", как изплаща ипотеката на заем за 2 млн. долара, с които си е купил жилище във Вашингтон? Докога напълно безотчетно народните представители ще получават в плик допълнително по 1400-1600 лева към месечната си заплата? Кога ефективно ще се намалят субсидиите на политическите партии, които достигат неколкостотин милиона лева? Как така по време на криза "Главболгарстрой" получи близо 90 млн. лева за строителство на спортна зала плюс неколкостотин хиляди лева за "откритата сцена" до НДК? Контрабандата намалява ли или практически се увеличава?
- Вярвате ли на премиера? И на първите му, както се казваше навремето, партийни и държавни ръководители?
- Най-напред ми кажете на какво точно да му вярвам?! Докато беше в Израел, "свали" ДДС-то, в Катар го вдигна. Днес говори едно, утре - друго. Обаче признавам му на Бойко Борисов - лъже убедително и много умее да отклонява вниманието от основните въпроси. Помните класическия случай на срещата с лекарския съюз - те го питат за заплатите, реформата, здравната каса и т.н. Борисов ги контраатакува: А вие къде бяхте, когато се даваха милиони за "Цанков камък"? А къде е бил той?! От 2001 г., когато стана главен секретар на МВР, до напускането му през 2005 г., Бойко Борисов реално е бил в управлението. Знаете ли, имам прекалено много вътрешна информация, за да вярвам на когото и да било от властта.
- Вие сте очевидно демократ по душа. Не вярвам, че няма да ми отговорите - накъде според вас вървим?
- На зигзаг и надолу. Превръщаме се в диктаторска държава от латиноамерикански тип: шепа изключително богати хора, облагодетелстващи се от властта, и много бедни хора, тънещи в безпросветност и мизерия. Както и диктатор, който решава всичко еднолично, макар да съществуват формалните белези и институции на демокрацията. Боя се, че хората са изпаднали в тотална апатия. Не им остана вече в кого да вярват, на какво да се надяват. Няма нищо по-страшно за една страна от демотивирани и отчаяни хора.
- И въпрос като към пиар: дали е редно хората от ГЕРБ да отказват да разговарят с журналисти, например от ДУМА, Вие какво бихте ги посъветвали? Та чак се наложи лично да помоля в социалната мрежа Фейсбук г-н премиера да им, казано направо, нареди да го направят. Не че ми е отговорил, де...
- Тази "мода" беше въведена навремето от Иван Костов, докато беше министър на финансите. Той пък не разговаряше с журналистите от вестник "168 часа". Те тъпкано му го връщаха. Като пиар ще ви кажа, че това е политическо самоубийство с бавнодействаща отрова. Бойко Борисов трябва да се поучи от печалния пример с Иван Костов като премиер. Той дълго тънеше в охолен медиен комфорт, вярваше си, че е велик и неповторим, заобикаляше се с административен и медиен слугинаж. И остана единственият изненадан от резултатите на парламентарните избори през юни 2001 г. - толкова беше шокиран, че му трябваха години да се съвземе. Ще посъветвам Генерала да се любува по-малко на образа си, изваян от верноподаническите му журналисти, и поне от време на време да се вглежда в интернет-пространството и да се заслушва в критичните гласове. Лакеите ще са първите, които ще се отрекат от него.
- В демокрация ли живеем, Соня?
- Има ли демократична диктатура, а? Не ми звучи демократично, когато министър-председателят казва: "АЗ ви плащам заплатите, няма да ви увеличавам пенсиите, ще кажа на парламента да вземе решение..." Не ми се струва демократично управляващото мнозинство да се захваща час по час с лобистки поправки в законите, за да облагодетелства приближени бизнесмени. Никак не ми прилича на демокрация култът към личността на Генерала и единоначалието в ГЕРБ. Ни най-малко не е демократично да обречеш пенсионерите на гладуване и да оставиш социалнослабите и безработните без алтернатива. Повсеместният страх е много далеч от усещането за свобода в демократичните държави. Знаете ли какво друго не ми се вижда демократично? Защо у нас нито един политик не се вълнува от социалната несправедливост?! Всички си мерят рейтингите, но никого не виждам загрижен за хората с ниски доходи, за децата от бедните семейства, за самотните възрастни хора.
Вижте какво става в богатата, управлявана от дясно правителство Великобритания: правителството обяви поредица мерки, насочени към социалнослабите слоеве на британското общество, част от които ще бъдат т.нар. премии за ученици, които да помогнат на деца от бедни семейства. Никой не бива да бъде възпрепятстван в развитието си от обстоятелства, които не зависят от него, като семейството и средата, в която е роден, например, казва вицепремиерът Ник Клег. Тези помощи ще позволят на децата достъп до по-добро образование и медицинско обслужване. Правителството на Великобритания иска да преодолее образователния апартейд, на който стават жертви учениците от професионалните училища в сравнение с връстниците им от скъпите частни колежи и университети. За изравняване на нивото на образование призова и кралица Елизабет II в тронното си слово при откриването на политическия сезон през май. Кой го е грижа за това у нас?...