Сменят министри, мафията остава
Шефът на Надзорния съвет на скандалната Българска банка за развитие поема икономиката
/ брой: 140
Обещаният "огромен" ремонт на кабинета се оказа 4 отстранени и рокада на Кирил Ананиев като финансов министър. Отиват си Владислав Горанов, Младен Маринов, Емил Караниколов и Николина Ангелкова.
Министър на икономиката става Лъчезар Борисов, зам.-министър и шеф на надзора на ББР, одобрил 75 млн. лв. кредит на колекторска фирма. Надзорният съвет разреши изкупуването на 75% от акциите на ПИБ на двойна цена.
Поемането на туризма от Мариана Николова е тълкувано като победа на Валери Симеонов във войната с Ангелкова.
"Промените са имитация на промяна, този филм сме го гледали 12 пъти. Сменят се министри, но мафиотският модел остава. Позицията ни е непроменена - оставка на Борисов и предсрочни избори", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Въпреки масовите протести с искане за оставката му Борисов остава премиер. За промените в правителството съобщи лично премиерът на брифинг в МС след срещата с коалиционните партньори Красимир Каракачанов и Валери Симеонов.
Приемат се оставките на Младен Маринов, Владислав Горанов и Емил Караниколов плюс оставката на Николина Ангелкова, обяви Борисов. Министър на вътрешните работи става досегашният шеф на Националната полиция Христо Терзийски. Зам.-министър Лъчезар Борисов ще заеме мястото на Караниколов в Министерството на икономиката, а Кирил Ананиев се връща начело на финансовото министерство. На негово място като здравен министър се назначава проф. Костадин Ангелов, директор на Александровска болница. Вицепремиерът Марияна Николова поема Министерството на туризма. Борисов бе лаконичен и бързо смени темата с многото работа за вършене, очакваните милиарди от ЕС и успехите на управлението му. За Терзийски коментира, че е "от кариерата, всички го познават", а за зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов, че е "по настояване и на колегите".
Борисов не спомена и дума за обвързаност на министри с ДПС и Делян Пеевски, вместо това ги похвали като "отлични експерти". На въпрос защо тогава ги сменя, той се впусна да изброява съвсем различни причини. За вътрешния министър обясни, че не се е справил с протестите и е допуснал насилие срещу протестиращите пред МС, за Горанов - че занижил контрола в Комисията по хазарта заради дължимите от Васил Божков над 700 млн. лв. такси, за Караниколов "дочул слухове за раздадени грантове във ведомството". Така и не обясни защо маха Ангелкова, но вероятно е станало под натиск на Симеонов, с когото министърката е в конфликт. Борисов каза и за сменени зам.-министри, но не уточни кои. Часове по-късно от МС съобщиха, че е освободил зам.-министъра на икономиката Лилия Иванова и назначил на поста Яна Топалова.
"След края на мандата отивам да си ръководя партията и да си укрепваме структурите, защото сега всички ръфат ГЕРБ отстрани", жалва се премиерът. Той призна, че "контролът в партията е занижен, защото всички уважавани от партията хора или тези, чието мнение тежи, са ангажирани или с кметства, или с министерства, или са депутати".
В опит да се разграничи от действията на главния прокурор Иван Гешев, Борисов заяви, че бил "категорично против всякакви показни акции, категорично".