Проф. Валери Стефанов ни връща в ранната епоха на фотографските образи
/ брой: 216
Университетското издателство "Св. Климент Охридски" представя "Имало едно време в България. Фотографски кодове и носталгични сюжети" от Валери Стефанов.
Една Всеобща история на сенките очаква да бъде написана. Там ще се срещнат изчезващото и въобразеното, огледалата и сънищата, изворите и изображенията, фантазиите и фантасмагориите...
Фотографията може да бъде мислена като част от тази обща история на изображенията, на "призрачното, което плаши", на "следите, които остават"...
Фотографията носи в себе си огромното наследство на сенките, на тревожещите образи, на старите диаболични огледала, на магическите живописни портрети. Всички те създават големия сюжет за колебливата, неясна и податлива на кражби идентичност. Това е нашата вечна привлеченост, но и разтревоженост от присъствията и отсъствията, от подмените и привиденията.
Книгата се връща в ранната епоха на фотографските образи, за да осмисли тяхната специфична функционалност. Основните теми са свързани с концептуализация на образа и портрета, фотографските "техники на тялото", анализ и реторика на груповата снимка, фотографската дисциплина на телата (поза и позиране) и др. Изданието е богато илюстрирано.
ВАЛЕРИ СТЕФАНОВ е професор по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки. Автор е на петнадесет литературоведски книги - "Лабиринтите на смисъла", "Литературната институция", "Участта Вавилон", "Българска литература ХХ век", "Българска словесна култура", "Дяволът", "Четирима автори на "Дон Кихот" и др. През 2004 г. издава първия си роман - "Изгубените магарета". Носител e на наградата "Южна пролет" за първа критическа книга, наградата на Сдружение на българските писатели за критическата книга "Творбата - място в света", наградата на София за романа "Някой отдолу", "Рицар на книгата" на Асоциация "Българска книга" и др.