Няколко думи
Празникът свърши!
/ брой: 45
Жените в България получават с 14 процента по-ниски заплати в сравнение с мъжете. Най-рано през 2104 г. ще се постигне равенство в заплатите, ако темповете в ЕС за изравняване на възнагражденията между половете се запазят.
Докато правителството у нас се хвали с "чудодейни" мерки срещу пандемията, фактите говорят. Разликите в заплащането между мъже и жени се задълбочават. Ударът върху дамите е по-силен, тъй като те масово са ангажирани в най-засегнатите сектори и заемат най-ниско платените позиции. Жени са близо 80 на сто от заетите в здравеопазването, както и мнозинството от тези, които се грижат за възрастни и деца, което ги праща в редиците на най-застрашените от заразяване. Почистването не става онлайн, но дистанционното обучение на децата изисква жените да са основно вкъщи. И идва проблемът със съчетаването на семейни и професионални ангажименти. Нерядко жените напускат работа, защото не могат да са майки и наемни работнички едновременно. Феминизиране на бедността се нарича.
Допълнителен щрих е разликата в пенсиите - естествено продължение на неравенството в заплатите. Това поставя жените над 65-годишна възраст в по-голям риск от бедност в сравнение с мъжете.
Честит девети март, мили дами! Празникът свърши!