Георги Гьоков:
Нужна е превенция, за да се намали трудовия травматизъм
През 2023 г. е регистрирано увеличение на трудовите злополуки с близо 5%
/ брой: 80
Увеличението на трудовите злополуки не говори никак добре за съвременната социална политика на България в областта на здравословните и безопасни условия на труд, коментира депутатът от БСП Георги Гьоков в навечерието на Деня за безопасност на труда и памет на загиналите при трудови злополуки 28 април. Той е категоричен, че намаляването на трудовите злополуки и травматизъм изискват многостранен подход, който да включва преди всичко превенция."Създаването на добри условия на труд и оптимална безопасност трябва да са приоритетни не само пред работодателите, но и пред държавата в лицето на МТСП и отговорните за това институции. Политиките трябва да водят до непрекъснато подобряване на организацията за управление на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд", сказа социалистът.
През 2023 г. е регистрирано увеличение на трудовите злополуки с близо 5%, става ясно от сравнителния анализ на оперативната информация за трудовите злополуки на НОИ.
"Трябва да се гарантира, че всяко едно работното място отговаря на всички стандарти за безопасност. А това може да стане само като се извършват редовни проверки от контролните органи (ГИТ) и не се допускат компромиси. Извършваните редовни инспекции дават възможност да се идентифицират потенциални опасности, преди да се превърнат в инциденти", казва Гьоков. Той подчертава, че ГИТ упражнява цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности. Инспекцията упражнява специализирания контрол по спазването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Закона за насърчаване на заетостта, Закона за хората с увреждания, Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба и с правата и задълженията на страните по служебното правоотношение, и на други нормативни актове. Затова административният и експертен капацитет на този контролен орган трябва да се укрепва и това трябва да е първостепенна грижа на държавата, подчертава Гьоков. Той припомня, че в момента в ГИТ работят 400 служители (разпределени в 28 териториални поделения – дирекции "Инспекция по труда", които са в административните центрове на областите), в т.ч. и общата администрация, а броят на активните нефинансови дружества (фирми) в България е около 412-413 хил. със заети в тях над 2,1 млн. души и всичко нова нараства, само за десет години броя им се е увеличил с 12,5%, а заетите в тях с повече от 3%. "По времето, когато бях министър на труда и социалната политика, изхождайки от важността на контрола успяхме да вдигнем числеността им, но до ден днешен нови назначения няма", казва Гьоков.