Неудобната тема
/ брой: 206
Организацията Данъчна обсерватория на ЕС - изследователската лаборатория, която подпомага евросъюза в борбата с данъчните злоупотреби, предлага да бъде въведен допълнителен 2-процентен данък за милиардерите по света. Аргументацията - eфeктивният личeн дaнък нa милиapдepитe чecтo e дaлeч пo-мaлък oт тoзи, кoйтo плaщaт дpyги дaнъкoплaтци c мнoгo пo-cкpoмни cpeдcтвa, тъй кaтo тe мoгaт дa влoжaт бoгaтcтвoтo cи във фиктивни кoмпaнии, кoитo ги пpeдпaзвaт oт дaнък въpxy дoxoдa. Оказва се, дори в страна като Франция, която е известна с високите си данъци, заради които много богаташи станаха граждани на други държави, най-големите баровци успяват да минат метър.
И у нас има милиардери, макар да сме доста по-скромни, въпросът е, че в страната ни от 2008 г. продължава да функционира плосък данък, който по същия начин много по-малко като данъчно бреме засяга богатите. Реално той е регресивен и е в ущърб на най-бедните. Първо защото дори и най-ниските възнаграждения се облагат и второ - има осигурителен максимум от 3400 лв. И тези, които получават възнаграждения над този праг, реално плащат по-малък процент данъци.
Поредица от правителства упорито не се отказваха от плоския данък, хвалеха с него и даже се опитваха да ни убеждават, че това ще привлече повече чужди инвестиции. Което не сама не се случи, но инвестициите буквално се стопиха през последните години. Неудобната за много политици тема обаче е, че у нас все повече назрява нуждата от въвеждането на прогресивно данъчно облагане. Напрактика сега у нас най-бедните работещи дължат данък върху приходите си, дори когато с тези приходи те не могат да покрият разходите си. Докато богатите в най-бедната страна на ЕС са щастливци да бъдат облагани по-малко. Докога?