Традиции
И се залюляха...
Седмият Фолклорен фестивал "Гергьовски люлки" в град Левски събра младостта, красотата и таланта с опита и съвършенството
/ брой: 84
Ина МИХАЙЛОВА
С цветни гергьовски люлки и детски гласове посрещна първомайския изгрев град Левски. Мало и голямо се събра отново на площада след принудителна пауза от две години, за да приветства таланта, ритмите и багрите на българската традиция. А те си дадоха среща за седми път на Фолклорния фестивал "Гергьовски люлки". Проявата събра над 370 участници на възраст от 6 до 79 години.
Преди да започне надпреварата между певците, музикантите и танцьорите, площадът замлъкна. За да почете паметта на народната певица Мариета Аспарухова - вдъхновител и активен участник във фестивала, носител на многобройни отличия за таланта и любовта си към българското, на което учеше с много обич децата. Незабравимият глас на Мариета се понесе над площада, за да напомни на всички левчелии и гости на града, че българската народна песен, българският фолклор, българската традиция са неподвластни на времето и винаги ще имат място в сърцата ни.
Любка Александрова, кмет на община Левски, приветства участниците във Фолклорния фестивал "Гергьовски люлки", гостите и жителите на града. Домакините от Народно читалище "Георги Парцалев - 1901" припомниха традициите за Гергьовден и фолклорният празник започна с много настроение. И с изпълненията на най-малките - децата на град Левски.
Танцов състав "Звънчета" и Детски танцов състав "Дъга" при НЧ "Георги Парцалев - 1901" с художествен ръководител Даринка Богданова откриха надпреварата. Анджелина Тихомирова с песента "Катерино, моме", танцовият състав на група "Пчелички" при Детска градина "Слънце" и пролетното надиграване на танцовия състав при Детска градина "Локомотив" зарадваха всички. Най-малките заслужено обраха овациите.
След тях на сцената се заредиха състави и индивидуални изпълнители на обработен и изворен фолклор. Младостта, красотата и талантът се срещнаха с опита и съвършенството на дългогодишните изпълнители.
За професионалното жури начело с проф. д-р Тодор Киров, преподавател в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, остана нелеката задача да избере най-добрите сред най-добрите. В края на деня бяха раздадени 20 златни, 13 сребърни и 8 бронзови медала. И още десетки други награди на журито, кмета на общината Любка Александрова и спонсорите на празника. Шестгодишната Анджелина Тихомирова бе наградена от г-жа Александрова като най-малък участник във фестивала. Най-възрастният бе 79-годишният изпълнител на флигорна Богомил Евтимов от село Стежерово - участник в конкурса на Националната система "Живи човешки съкровища - България" за 2021 г.
За цялостно и най-масово представяне наградата грабнаха изпълнителите от град Пордим. Единодушно журито определи Квартет "Славейче" от НЧ "Мита Стойчева 1900" в село Обединение за откритие на седмото издание на "Гергьовски люлки". Специални награди за автентични носии получиха изпълнителите от село Борима, Ива Иванова (тамбура) бе отличена за най-артистично изпълнение. Детският танцов състав "Северняче" от село Българене с художествен ръководител Иваничка Ангелова заслужи овациите на журито и публиката с изпълнението на Северняшки танц и бе отличен със специална награда. Грамоти получиха всички участници във фестивала.
Радвам се, че Фолклорният фестивал "Гергьовски люлки" се утвърди като празник на българския фолклор, на българската традиция, заяви проф. Тодор Киров при закриването му. И подчерта, че седмото издание ще остане в историята с преобладаващото участие на млади изпълнители. Нашият фестивал привлече стотици участници от близо и далече, а техните изпълнения ни заредиха с позитивизъм, надежда и пролетно настроение, които си пожелаваме да са с нас до следващото издание на "Гергьовски люлки" през 2023 г., заяви кметът на общината Любка Александрова..
Догодина празникът на българската песен, музика и танц ще бъде в новия Летен театър в града, споделиха в аванс домакините от град Левски.
Снимки АВТОРКАТА
.